Przed Sądem Grodzkim w Wołominie stanęła wczoraj banda wyrostków z pod znaku O.N.R., oskarżonych o napad na lokal “Makabi” w Wołominie.

Przebieg zajść był następujący: W dniu 13 stycznia b.r. dwaj nieznani sprawcy napadli na kierownika wołomińskich pikieciarzy, który został pobity do krwi.

Tegoż dnia Z. zebrał swą bojówkę, złożoną z 6-ciu osób, i uzbroiwszy ich w noże, łopaty, kastety i kije, dokonał napadu na lokal “Makabi“, mieszczący się przy ul. Wileńskiej. Wandale doszczętnie zdemolowali urządzenia lokalu, bijąc niemiłosiernie obecnych tam członków, w tym najdotkliwiej Konera i Liweranta.

Bezpośrednio po tych wypadkach na ulicach Wołomina ukazały się ulotki o następującej treści:

W ubiegłym tygodniu bojówka “Makabi” napadła na nas. W związku z tym nasi koledzy zdemolowali lokal “Makabi” i pobili Żydów. Żydostwo szkoli zbrodnicze i wrogie narodowi siły. Pod ciosami żydowskiego motłochu padają coraz to nowe ofiary. Jedynie O.N.R. niszczy ośrodki spisku żydokomuny.

Środowisko, z którego wyszli sprawcy napadu, zdekonspirowało się więc pono. Niebawem ujęto również wykonawców napadu w osobach: Szymończyka, Boniszewskiego, Kawki, Pieroga, Michalskiego i Szkudlarskiego, którzy w dniu wczorajszym stanęli przed sądem grodzkim.

Główny oskarżony, Zapałowski, przedstawił się sądowi jako szef akcji pikietowej na Wołomin i okolice.

W czasie przesłuchania poszkodowanych członków zachowywali się prowokacyjnie, wołając, że “Żydzi kłamią” – i zeznają “pod fałszywą przysięgą”.

Jeden z głównych bojówkarzy, Szkudlarski, przybył do sądu bez okularów, które zazwyczaj nosi. Świadkowie nie mogli go więc od razu poznać. Dopiero gdy na zarządzenie sędziego Szkudlarski włożył okulary, został rozpoznany przez poszkodowanych i policję.

Rzecznik poszkodowanych, adw. Aleksander Rosenberg, wnosił o surowe ukaranie oskarżonych, aby wreszcie położyć kres meksykańskim metodom pikieciarzy.

Obrońca podsądnych, adw. T. Myśliński, powoływał sięna “pobudki ideowe” bojówkarzy.

Wyrok będzie ogłoszony w sobotę.

Nowy Głos
red. odp. S. Janowski.
R. 2 (1938) nr 62

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.