Przyjaciele z klubu sportowego ”Makabi” pozostają w moich wspomnieniach, które są jak sen o przebojowej młodzieży. Klub wniósł wiele radości w życie młodzieży żydowskiej w Wołominie. Pamiętam, jak 29 maja 1929 roku siedzieliśmy grupą przyjaciół w biednym i ciemnym pokoju, i rozmawialiśmy o melancholii i nudzie dręczącej młodzież naszego sztetla. Rozmowa przerodziła się w pomysł założenia klubu sportowego, który byłby dostępny dla wszystkich młodych ludzi w miasteczku. Inicjatorami byli: Izrael Grasinger i Izrael Lichtman oraz CH. Kwer (Cześć jego pamięci).

Od razu zaczęliśmy mobilizować młodzież w całym sztetlu, aby wraz z nami tworzyli klub sportowy „Makabi”. Nie mielibyśmy żadnego lokalu, w którym moglibyśmy się spotykać, gdyby nie kolega Cukier, który zaprosił nas do „Gordonii”, gdzie początkowo zbieraliśmy się. Wkrótce zalegalizowaliśmy naszą organizację. Zorganizowaliśmy też stół do ping-ponga, który przyciągnął dużo młodych ludzi. W niedługim czasie udało nam się nawet dostać własny lokal, założyliśmy też sekcję gimnastyki oraz przyłączyliśmy się do światowej organizacji zrzeszającej wszystkie kluby „Makabi”. Niedługo potem założyliśmy sekcję piłki nożnej i zaczęliśmy trenować z innymi klubami sportowymi – wtedy zaczęły się kłopoty. Będąc bramkarzem musiałem bronić nie tylko bramki, ale jednocześnie i siebie przed kamieniami rzucanymi przez antysemicką młodzież.

Nasz klub prowadził również działalność kulturalną. Mieliśmy wspólne koło teatralne, braliśmy udział w rozmaitych komisjach syjonistycznych, udzielaliśmy się aktywnie w Keren Kajemet oraz Keren Hajesod. Działaliśmy aktywnie aż do wybuchu II wojny światowej.

Szmuel Firowicz
Tłumaczenie z “A memorial to the jewish community of Volomin”
dzięki uprzejmości p. Adama Kasperkiewicza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.