zycie warszawy e

Szpital bez adresu

Na terenie powiatu Wołomin istnieją dwa małe szpitale: powiatowy w Wołominie na 35 łóżek — stale przepełniony i w Jadowie na 55 łóżek. Dotychczas był i szpital trzeci, ale czy będzie? Szpital ten mieścił się w Radzyminie w budynku Zawodowej Szkoły Ogrodniczej. We wrześniu ub. r. piętro budynku zostało uszkodzone przez pożar. Szkołę z wyższych pięter przeniesiono na parter, a szpital do nowobudującego się pomieszczenia przy ul. Mickiewicza. Jest to duży biurowiec, który mógłby pomieścić około 120 łóżek i doskonale nadaje się na szpital. Niestety, budynek ten w drodze wymiany dostał się Min. Pracy i Opieki Społecznej, które pragnie zużytkować go na dom starców.

Mimo przedstawienia kilku obiektów zastępczych w innych miejscowościach na terenie województwa warszawskiego, Ministerstwo nie chce zrezygnować właśnie z tego budynku. Wszystkie interwencje Rad Narodowych: Miejskiej, Powiatowej i Wojewódzkiej nie odniosły skutku — propozycje odrzucono. Ministerstwo Zdrowia znalazło kredyty na wykończenie budynku przy ul. Mickiewicza i przyznało odpowiedni budżet szpitalny na rok 1954. Jest więc budżet, są kredyty, jest całkowity sprzęt szpitalny, jest personel i jest budynek, ale… w dyspozycji Min. Pracy i Opieki Społecznej.

W najbliższych tygodniach szpital w Radzyminie ma być zlikwidowany. Czy rzeczywiście nie można by gdzie indziej urządzić Domu Starców i nie pozbawiać ludności powiatu Wołomin koniecznego szpitala?

Dr St. Wiszniewski

Życie Warszawy
R. 10, 12 IX 1953 nr 218=3081

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.