zycie warszawy e scaled

Jak pracują praskie brygady robotników przy reformie rolnej

(JM) Przed nami sprawozdanie II i III praskiej brygady robotniczej z parcelacji majątków Jaktory, Rasztów i Wola Rasztowska.

Maj. Jaktory — ogółem 228 ha, z czego ziemi ornej 198 ha. Maj. Rasztów — ogółem 159 ha, z czego ziemi ornej 86 ha i maj. Wola Rasztowska — ziemi ornej 180 ha.  W maj. Jaktory — zabudowania folwarczne nienaruszone, ale inwentarz żywy i martwy (częściowo) rozgrabiony. W maj. Rasztów — to samo. W Woli Rasztowskiej—zabudowania spalone i inwentarze rozgrabione przez okupanta.

Praca brygad odbywała się w warunkach bardzo ciężkich. Wsie podwarszawskie — przeważnie popalone, a w domach, które ocalały od pożogi wojennej, zgęszczenie mieszkańców niebywałe. Po przyjeździe na miejsce parcelacji zwołują brygady ludność miejscową na wiec w sprawie reformy rolnej. Zainteresowani chłopi zjawiają się masowo. Zgodnie z dekretem o reformie rolnej wybiera się Komitety folwarczne i przystępuje do tworzenia działek. W pracy tej nawiązują się nici przyjaźni i szczerego zaufania między członkami brygady i ludnością wiejską. Chłopi informują przyjezdnych robotników o stosunkach miejscowych, opowiadają o swej doli i niedoli, o swych potrzebach i pragnieniach. Chłop słucha chętnie rad i wskazówek członków brygady robotniczej. Garnie się do pracy i czynu. Usuwa szkody, wyrządzone mu przez wojnę i okupanta. Naprawia domy i zabiera się do uprawy otrzymanej ziemi obszarniczej.

Przy podziale maj. Jaktory otrzymało ziemię 28 bezrolnych, 49 małorolnych i 9 średniorolnych. Przy podziale maj. Rasztów 13 bezrolnych, 18 małorolnych i 15 średniorolnych. Z podziału maj. Wola Rasztowska skorzystało ogółem 70 rodzin chłopskich.

Po dokonaniu parcelacji pewnego objektu ziemi obszarniczej przez poszczególne brygady, następuje uroczyste zebranie osób nadzielonych ziemią. Kierownik brygady robotniczej mówi o znaczeniu reformy rolnej, o obecnej demokracji polskiej, o Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego, o Wojsku Polskim. Wspólne odśpiewanie „Roty” i hymnu państwowego kończy pracę brygady na danym odcinku. Z trudów i starań tych niezliczonych brygad robotniczych dźwiga się nowy gmach Rzeczypospolitej — mocnej i sprawiedliwej.

Życie Warszawy
codzienne pismo dla wszystkich sfer
R.1, nr 57 (14 grudnia 1944)

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.