Parafia św. Izydora w Markach (VI)

Inicjatorem budowy był ks. Jesionowski, przedstawiciele Dozoru Kościelnego oraz członkowie powstającej AK. Budowę rozpoczęto wiosną 1932 r. sprowadzeniem 15 ton wapna, które zalasowano i zbudowano nad nim specjalna szopę. W tym też roku wybudowano studnię. Od tego momentu na łamach ukazujących się zwykle co miesiąc WP drukowano tzw. Złotą Księgę Dobroczyńców, w której zamieszczano nazwiska osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do budowy DK.

Parafia św. Izydora w Markach (III)

budowa kosciola marki
budowa kosciola marki

Dnia 10 grudnia 1899 r., w drugą niedzielę adwentu odbyło się poświęcenie nowo wzniesionej świątyni murowanej w osadzie fabrycznej Marki, położonej przy trakcie radzymińskim. Nowo wznoszona staraniem i trudem miejscowego rządcy kościoła, ks. J. Dąbrowskiego, świątynia doprowadzona została już do tego stanu, iż przez czas żniwny dla wygody duchowej miejscowych parafian może już być w niej odprawiane nabożeństwo przynajmniej w dni niedzielne i świąteczne. To też w dniu oznaczonym odbyło się wprowadzenie tego czasowego nabożeństwa do kościoła mareckiego przez akt poświęcenia murów dokonany w delegacji Jego Arcypasterskiej Mości przez J. M. ks. kanonika Mioduszewskiego, proboszcza parafii ościennej Wieliszew.

Budowa nowej szkoły

ekonomik
ekonomik

W miarę upływu czasu pogłębiały się dysproporcje pomiędzy zapotrzebowaniem społeczno-gospodarczym na kształcenie a możliwościami natury materialnej szkoły. Z roku na rok zwiększała się liczba uczniów […]

Budowa bloków Huty

Rok 1974 - budowa budynków mieszkalnych H.S. w Wołominie, blok nr 1 i 2. Fot. Bolesław Szulim
Rok 1974 - budowa budynków mieszkalnych H.S. w Wołominie, blok nr 1 i 2. Fot. Bolesław Szulim

Według opisu w albumie: Czerwiec 1974 – budowa budynków mieszkalnych Huty Szkła w Wołominie, blok nr 1 i 2. Obszar w trójkącie dzisiejszych ulic Wileńska, […]

Wołomin nie ma szczęścia

SAM
SAM

Dziś obiekt jest istnym cackiem, pięknie odnowionym, nowocześnie wyposażonym. Oczywiście chodzi o wnętrze pawilonu sportowego, składające się z hotelu sportowego, świetlicy, pokoików biurowych, sali jadalnej itp. Dotyczy to również dobrze utrzymanej płyty boiska piłkarskiego, mogącej konkurować z najlepszymi stadionami w Polsce. Niestety, są poważne kłopoty z wykończeniem stadionu widownią i hali sportowej.

Mury sterczą żałośnie

kurjer warszawski
kurjer warszawski

Od Wołomina już trzy linje tramwajowe prowadzą do całego szeregu letnisk w różnych kierunkach. W odległości wiorsty od stacji kolejowej na prawo w bok, piaszczysta droga przez zwykły lasek wiedzie do wsi Lipiny. W kącie rozwartym, utworzonym przez tę drogę, w bardzo pięknem położeniu, duża budowla świeci czerwonemi cegłami. Zbliżamy się z ciekawością, pytając coby to być mogło? Nowa fabryka, śpichrz wielki, czy coś innego. Otóż nie! Są to mury zamierzonego kościoła!

Kościół w Zenonowie

Właściciel Zenonowa, p. Zenon Zieliński otrzymał pozwolenie ministerjum spraw wewnętrznych na budowę kościoła z pomieszczeniem dla 300 osób, na wzgórzu pod lasem zenonowskim. Z kościołka tego będą korzystali mieszkańcy: Czarnej, Annopola, Nowej Wsi, Helenowa, Rżyska i Zagościńca.

Kaplica w Zenonowie

gazeta polska
gazeta polska

Znaczniejsze ofiary zadeklarowali pp.: A. Łaszcz morgę gruntu, Zieliński 100,000 sztuk cegły, Słowikowski wagon wapna, ślusarskie roboty i ambonę, oraz ogrodzenie sztachetowe, Zakrzewski dzwony, jakie będą potrzebne, i Leon Bogdanowicz rb. 500 i t. d. Okoliczni włościanie wsi Zagościniec i Helenowa zadeklarowali pomoc w naturze i pieniądzach.