Uroczystość nad Liwcem

Czy istotnie fotografie zostały wykonane w niedzielę dnia 5 sierpnia 1934 r.? Być może pozostał jakiś ślad np. w kronice parafialnej lub we wspomnieniach, bądź innych zapiskach lub notatkach. A może żyją jeszcze świadkowie, którzy mogliby rozwiać wątpliwości wokół postawionych na wstępie pytań: co? i kiedy?. Odpowiedź na pytanie gdzie? nie budzi już – moim zdaniem – zastrzeżeń. W każdym razie wydarzenie to musiało być czymś nadzwyczajnym, skoro anonimowy autor zdecydował uwiecznić je na swoich fotografiach.

OSP Marki – bodziec dla innych

Nowa strażnica OSP Marki (1968)
Nowa strażnica OSP Marki (1968)

Straż w Markach spełnia osobliwą rolę. Skoro uporała się już z własnymi potrzebami, poczuwa się do obowiązku zorganizowania życia kulturalnego w miasteczku i zaopiekowania się młodzieżą. Chętnych jest bardzo dużo, rodzice też woleliby, aby ich dzieci czas wolny od nauki mądrze i pożytecznie wykorzystywały. Szerszemu rozwojowi drużyn młodzieżowych stał dotychczas na przeszkodzie brak odpowiedniego lokalu, Nowa strażnica nie rozwiązuje problemu, ponieważ przystosowana jest przede wszystkim do celów operacyjnych, a znajdująca się w niej sala świetlicowa nie pomieści planowanych zespołów: teatralnego, muzycznego, recytatorskiego i innych.

Choinka szkolna

Kol. Zaremba i kol. Kamiński w numerze p.t. "Życie naszej szkoły w tytułach książek i filmów".
Kol. Zaremba i kol. Kamiński w numerze p.t. "Życie naszej szkoły w tytułach książek i filmów".

Och, nareszcie nadszedł dzień 12 stycznia 1957 roku – choinka! Jesteśmy wszyscy w wesołym nastroju, jest to przecież pierwsza zabawa w nowym roku. Zbieramy się […]

Poznaj swój powiat

Inscenizacja okolicznościowa wystawiana przez zespół uczennic z Willi-Góry, w barwnych sukienkach i mazurskich fartuszkach.
Inscenizacja okolicznościowa wystawiana przez zespół uczennic z Willi-Góry, w barwnych sukienkach i mazurskich fartuszkach.

Poustawiane dookoła odpowiednie transparenty, wielkiemi napisami głosiły o korzyściach dobrej książki. Starannie przygotowano również wystawę prac świetlicowych, na którą złożyły się roboty tkackie, zeszyty z „monogramami” i wykresy, ilustrujące owe opisy. Zwiedzający mieli okazję zapoznania się z obecną sytuacją powiatu. Popisy inscenizowane na specjalnem podwyższeniu, zdaleka już biły w oczy. Za sceną usadowiła się dziarsko przygrywająca orkiestra strażacka, a w dali sznury furmanek, któremi przybyli świetliczanie.

Wiwat Urle!

W dniu 20 sierpnia 1933 r. odbył się Zjazd Sąsiedzkiego Związku Kół Młodzieży Wiejskiej „Siew” w Urlach, Okręgu Radzymińskiego. O godzinie 10 rano do kaplicy […]

Zjazd lV-go podwarszawskiego rejonu Obozu Wielkiej Polski w Jadowie

Zjazd poprzedziła msza św. z kazaniem ks. Tworkowskiego z Radzymina. Po mszy św. uczestnicy zjazdu przemaszerowali w karnych czwórkach przez ulice miasta do miejscowej Strażnicy, gdzie nastąpiło otwarcie zjazdu oraz wygłoszono referaty. Przemawiał ks. Tworkowski, dr. Wiśniewski i dwaj delegaci Komitetu Dzielnicy kol. kol. Domański i Mianowski. Przemówienia przyjmowano długotrwałemi oklaskami.

OWP z Jadowa i Strachówki

Zebranie zamknięto w podniosłym nastroju okrzykiem: „Niech żyje Wielka Polska”. Po zebraniu Młodzi czwórkami przemaszerowali przez Jadów do mieszkania zasłużonego działacza społecznego p. dra Wiśniewskiego, członka honorowego Obozu Wielkiej Polski.