
Lud niezmiernie pod względem umysłowym ograniczony
Ks. Jakób Dąbrowski, proboszcz parafii Klembów, dekanatu radzymińskiego, archidyecezyi warszawskiej, pragnąc przyjść z pomocą w oświacie ludowi, niezmiernie pod względem umysłowym ograniczonemu i w kierunku moralnym na bardzo niskim szczeblu będącemu, w celu poprawy, obyczajów tegoż, postanowił stworzyć szkołę początkową we wsi Jaźwie, na samym krańcu parafii położonej i odległej od wsi ze szkołą o wiorst kilkanaście. Poważny, potrzebny w tym celu kapitał zaofiarował sam czcigodny założyciel, ks. proboszcz Dąbrowski, resztę zaś mają uzupełnić włościanie, zainteresowani tą wielkiej doniosłości sprawą.
Nowa szkoła będzie zaledwie dopiero trzecią w parafii bardzo obszernej, bo trzy mile w promieniu rozciągającej się i do ośmiu tysięcy dusz liczącej. Dotychczas są szkoły w Klembowie i Woli Rasztowskiej, odległe jedne od drugiej przeszło milę i znajdujące się w najgorszych pod względem hygienicznym warunkach.
Również ks. proboszcz Dąbrowski w celu odciągnięcia wiernych od trunków założył niedawno w domu kościelnym gospodę chrześcijańską, bardzo dobrze prosperującą i zaopatrzoną prócz napojów nierozpalających, w pisma i gazety o kierunku moralno-katolickim. Kierunek gospody objęły siostry Pokrzywnickie znane ze swej bogobojności i świątobliwego życia.
Polak – Katolik
najtańsze pismo codzienne
R. 6, 1911, no 136

Autora wspiera Wołomin Światłowód