historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

Miasto-ogród Ząbki
przed I Wojną Światową Ząbki

Projekt osady “Ząbki”

Nagrodzony na konkursie I-szą nagrodą projekt osady “Ząbki” powstającej w majątku Adama hr. Ronikiera pod Warszawą (pokazany z lotu ptaka). Twórca – architekt Tadeusz Tołwiński.

Pierwsza w kraju wzorowo zaprojektowana osada podmiejska, przeznaczona nie na letniska, lecz na całoroczne zamieszkanie.

O 3½ wiorsty od rogatki, 6½ wiorsty od pomnika Zygmunta oddalona osada (granicząca z dużymi lasami rządowymi) obszaru około 7 milionów ł. kw. rozdzielona na 1.600 parceli od 2-10.000 ł. kw. każda, w cenie od 400 rb. na wyjątkowo dogodnych warunkach. Dwie cegielnie (produkcja 15.000.000 rocznie) na miejscu.

Komunikacja. Pierwszy przystanek kolei Petersburskiej (12 pociągów dziennie od i do Ząbek), Kolejka Marecka (ze stacją w Ząbkach) biegnie wzdłuż granicy osady. Koncesja na tramwaj elektr. (do Warszawy) uzyskana. Ruch rozpocznie się z chwilą powstania kilkuset domków.

Urządzenia. Przystąpiono już do wykonywania: Kanalizacji, wodociągów, bruków, oświetlenia elektrycznego, zadrzewienia ulic drzewami owocowemi (oprócz alei spacerowych lipowych). Na długości 2¼ wiorsty granicy dotyka duży las rządowy.

Około 1.200.0000 łokci kw. pozostawiono na 2 parki, bulwary, kościół, szkołę, ochronę, place do zabaw, straż pożarną, zakład kąpielowy, szpital, pocztę, sąd, kasyno, teatr, elektrownię, stacje kolejowe i remizę tramwajową, stację wodociągową, rynek etc.

Nagrody. Na każde 20 domów otrzyma jeden z właścicieli za wzniesienie najpraktyczniejszego o najpiękniejszego, choćby skromnego domu nagrodę. Nadroda I-a, zwrot kosztu placu i materjałów budowlanych; II-a, zwrot kosztów placu.

rok 1912

 984 odsłon,  5 odsłon dzisiaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.