przeglad katolicki  e

Rozbudowa kościoła w Radzyminie

Z Radzymina. We wtorek, 30 czerwca, odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod mający się rozszerzyć kościół w Radzyminie pod Warszawą. Mały, ale dobrze utrzymany kościół nie wystarcza obecnie na potrzeby parafjan, których liczba znacznie wzrosła w ostatnich czasach; wynikła przeto potrzeba powiększenia kościoła, który swoją strukturą przedstawia wiele trudności i dlatego postanowiono przybudować tylko dwie boczne nawy.

Kościół fundacji Księżnej Eleonory Czartoryskiej z 1871 r. (źródło: Wielkie Dni Radzymina, Radzymin 2009)

Proboszczem i dziekanem w Radzyminie jest ks. Teofil Kozłowski, kapłan wielce gorliwy, pracowity i bogobojny; on to powziął myśl powiększenia swego małego kościoła. Władze, od których zatwierdzenie planów zależało, chętnie przychyliły się do życzenia proboszcza, a parafjanie z największą gorliwością przychodzą z pomocą swemu przewodnikowi duchownemu.

Poświęcenia fundamentów dokonał J ks. Prałat Filochowski, który w doniosłej a serdecznej przemowie zachęcał zgromadzonych do troski około powiększenia kościoła radzymińskiego. Modlitwę i pamięć niezagasłą obiecywał jako nagrodę dla nich przechowywaną przez przyszłe pokolenie, które do rozszerzonego kościoła przychodzić będzie.

Po ceremonji poświęcenia ks. proboszcz przyjmował u siebie przedstawicieli parafji, przedstawicieli władz miejscowych i duchowieństwa z całego dekanatu, nadto kilku kapłanów przybyłych z Warszawy. Wszyscy życzyli czcigodnemu ks. Dziekanowi, żeby jak najprędzej dokonał rozpoczętego dzieła. Ale budowa kościoła a nawet rozszerzenie takowego nie jest rzeczą łatwą. Potrzeba wiele trudów i zabiegów, żeby poprowadzić szczęśliwie całą robotę. Znając zacność, wytrwałość ks. proboszcza i dziekana Kozłowskiego a z drugiej strony wiedząc o jego pokorze, myśli podobania się jedynie Panu Bogu, sumienności i pobożności, mamy nadzieję, że w niedługim czasie powiększy kościół za łaską niebieskiego Ojca.

X. St. N., Proboszcz na Lesznie

Przegląd Katolicki
tygodnik poświęcony sprawom religijnym, społecznym i kulturalnym
R.34, nr 29 (16 lipca 1896)

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.