Gmina Marki została wydzielona w 1924 roku z gminy Bródno. Gminę stanowią osiedla, a mianowicie: Marki, Pustelnik, Struga, Drewnica, Zielonka, Siwki i Ząbki. Od czasu powstania gminy, samorząd znalazł się w ciężkich warunkach finansowych. Stan bezrobocia jaki trwał od 1914 r. wskutek zamknięcia fabryki Brugsa i wielu zakładów ceramicznych spowodował, że około 5000 osób, znalazłszy się bez pracy i możliwych środków do utrzymania, znalazło się pod opieką gminy, która musiała wydawać zasiłki i pokrywać koszty leczenia oraz opieki społecznej. Ostatnio rocznie na te cele gmina wydaje przeszło 25.000 złotych.
Rozwój gminy postępuje, pomimo ciężkich warunków gospodarczych i finansowych, w szybkiem tempie. Zdołano w tak krótkim czasie przeprowadzić wiele inwestycji, a między innemi wybudowano szosę długości 3 i pół km. z Marek do Zielonki, która dała bezpośrednie połączenie z Warszawą, kosztem 90.000 zł. Wybudowano dom dla Urzędu Gminnego wartości około 200 tysięcy złotych; uruchomiono łaźnię w Markach, dla użytku publicznego, przyczem inwestycje takowej wyniosły około 5000 złotych.
Rozwój szkolnictwa spowodował, że gmina usilnie popiera budowę gmachów szkół powszechnych, i w tym celu subsydiowała budowę szkoły powszechnej w Pustelniku Sejmiku Warszawskiego, w sumie 17 tys. złotych która jest gminie oddana do użytku. W stadjum budowy znajduje się gmach szkoły powszechnej w Zielonce, której koszt dotychczasowy przekroczył 93 tys. złotych. Budynek ten jeszcze wymaga środków pieniężnych na przeprowadzenie zamierzeń gminy i komitetu budowy, który przy posiadaniu 100 tys. złotych gmach ten mógł być oddany na jesień b. r. do użytku.
Pozatem gmina udziela subsydja: Ośrodkowi Zdrowia Sejmiku Warszawskiego w Zielonce. stacji Opieki nad matką i dzieckiem w Markach; przedszkolom (ochronkom) w Markach i Pustelniku jak również Ochotniczym Strażom Pożarnym w Markach, Zielonce i Ząbkach.
Elektryfikacja gmin jest prze prowadzana przez przedsiębiorstwo prywatne i daje społeczeństwu wiele korzyści, w bezpłatnej formie 50 lamp ulicznych, zastrzeżonych w uprawnieniu szydowem.
Rok rocznie budżet gminy zwiększa się, zaś na rok gospodarczy 1931-32 r. wynosi około 250 tys. złotych, przy czem gmina uchwaliła kwotę 45.000 zł. na budowę szosy łączącej Zielonkę z Ząbkami, a tymsamym krótszą drogę do Warszawy, zaś szkolnictwu kwotę 55.000 złotych. W roku ubiegłym przyłączono do Marek osadę Ząbki wydzieloną z gminy Wawer. Ludność Gminy wynosi obecnie około 23.000 osób i składa się przeważnie ze sfer robotniczych, rzemieślniczych i inteligencji pracującej w Warszawie. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście zakładów ceramicznych, przędzalnia Brugsa w Markach i wiele innych zakładów przemysłowych. Od założenia gminy t. j. r. 1924 wójtem gminy jest p. Piotr Jędrzejewski, zaś członkami Rady Gminnej W. Klajmic, F. Maciejewski, K. Borkowski A. Mańk i inni.
W. K.
Nowiny Podstołeczne z Zielonki i Okolic
dwutygodnik oświatowy, społeczny i gospodarczy
R. 1, nr 1 (5 kwietnia 1931)
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours