Z powiatu Radzymińskiego

W niedzielę dna 4 lipca br. odbył się pierwszy w województwie warszawskim zjazd powiatowy w Tłuszczu (powiat Radzymin). Na zjazd przybyli starzy i młodzi peeselowcy znani z ofiarnej pracy w ruchu ludowym. Przybyli licznie chłopi z gm. Jadów – radykalnego i rewolucyjnego ośrodka ruchu ludowego, z gm. Tłuszcz, Ręczaje, Klembów, Wołomin i innych, razem 237 delegatów reprezentujących 30 Kół Gromadzkich PSL.

Nie wszyscy jednak delegaci mogli przybyć na zjazd, gdyż dużo z nich poświęciło się w tym dniu pracy przy sypaniu wału ochronnego zabezpieczającego wiele wsi przed zalewem. Obrady toczyły się w domu ludowym w Tłuszczu.

Po powitaniu zjazdu przez przedstawicieli SL, PPR, oraz przemówieniu członka prezydium Zarządu Wojewódzkiego PSL kol. Niedka obszerny referat polityczny wygłosił poseł Gesing R. — przedstawiciel NKW PSL. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatowego złożył sekretarz powiatowy Sadowski Wł. Po dyskusji, w której zabierali głos liczni delegaci uchwalono rezolucję, w której zebrani solidaryzują się z wytycznymi polityki NKW PSL i wyrażają całkowite poparcie dla obozu demokracji ludowej w dziele utrwalania pokoju i bezpieczeństwa w świecie.

Polityczne wystąpienia papieża — czytamy w rezolucjach — w obronie wysiedlonych z Polski Niemców i kwestionowanie naszych granic zachodnich uważamy za wysoce krzywdzące dla nas Polaków — katolików, tym bardziej o ile się zważy okrucieństwa i morderstwa jakich dokonywali Niemcy na narodzie polskim nie szczędząc w niczym duchowieństwa katolickiego w czasie okupacji. Protestujemy kategorycznie przeciwko tego rodzaju polityce Watykanu, a wiary swych ojców na starych ziemiach piastowskich bronić będziemy ze wszystkich sił wbrew knowaniom i zakusom na te ziemie obcych i wrogich Polsce sił międzynarodowych.

Zjazd zakończono odśpiewaniem hymnu ludowego „Gdy naród do boju” oraz „Roty“ — Konopnickiej.

J. Gójski

Chłopi i Państwo
tygodnik społeczno-polityczny
1948.07.18 nr 29

 

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.