Działalność wytwórni “Rymofilm” w związku z realizacją wielkiego filmu historycznego p. t. “Przeor Kordecki — Obrońca Częstochowy” według oryginalnego scenarjusza reżysera Edwarda Puchalskiego, ostatnio ujawniła się szeregiem ciekawych i niepowszednich szczegółów, znamionujących szeroki rozmach twórczy realizatorów powyższego filmu.
Otóż, po raz pierwszy w Polsce pobudowano w Mironowych Górkach pod Wołominem olbrzymie dekoracje plenerowe. W oczach zdumionych tubylców rosną mury Częstochowy z XVII wieku, zabudowania klasztorne, obozy szwedzkie z okopami, dworek szlachecki i t.d . i t.d . Zorganizowano specjalne warsztaty, pracownie modelatorskie, w których rutynowani dekoratorzy i artyści-plastycy pracują nad wykonaniem najrozmaitszych potrzebnych rekwizytów, jak: pancerzy, hełmów, zbroi husarskich, broni średniowiecznej, armat polowych i fortecznych, mebli i t.p. rekwizytów stylowych. Pracownie krawieckie w dzień i noc pracują nad wykończeniem ogromnej ilości kostjumów szwedzkich i polskich. Nad wszystkiem czuwa baczne, fachowe oko Konstantego Stanisława Rymowicza, naczelnego dyrektora produkcji filmu, który uruchomił ten olbrzymi aparat organizacyjny.
Reż. Edward Puchalski, realizator “Potopu”, “Mazepy”, “Wiernej Rzeki”, “Bartka Zwycięzcy”, “Pod Twoją Obronę” i wielu innych filmów produkcji krajowej i zagranicznej, zorganizował sztab pomocniczy z pierwszorzędnych fachowców filmowych i wojskowych. Kierownikiem zdjęć jest B. Marwiński, b. współpracownik “Ufy”, “Terrafilmu”, “National”. Kierownictwo scen batalistycznych spoczywa w rękach znakomitego znawcy epoki średniowiecza, pułkownika Dunin-Marcinkowskiego.
Film ,,Przeor Kordecki”, jako pierwsza polska realizacja, podjęta na tak wielką skalę, budzi ogólne zaciekawienie i jest przedmiotem gorących dyskusyj w sferach filmowych. Film ma być wykończony do grudnia br. i należy się spodziewać, iż premjera w większych miastach Polski odbędzie się jeszcze w pierwszej połowie miesiąca grudnia.
W głównej roli “Przeora Kordeckiego” występuje Karol Adwentowicz. Film realizuje się z udziałem i pod protektoratem Akcji Katolickiej, przyczem w charakterze doradcy religijno-artystycznego i delegata Akcji Katolickiej współpracuje ks. M. Mościcki, znany na polu pracy filmowej w Polsce.
Dziennik Bydgoski
1934, R.28, nr 185
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours