Był jednym z czołowych zawodników drużyny piłki nożnej okresu przed- i powojennego, wybitnym działaczem rozpoczynającym swą społecznikowską pracę w ciężkim okresie okupacji, jak również sumiennym kronikarzem, który przez całe swoje życie fotografował, archiwizował i opisywał wszystko to, co działo się w KS Huragan.
To właśnie dzięki Jego relacjom możemy przenieść się w tamte lata, popatrzeć na początki wołomińskiego sportu oraz na tych, którzy tworzyli historię Wołomina i dzięki zaangażowaniu których historia “Huraganu” sięga już 75 lat.
Wiktor Cieślak urodził się 4 marca 1916 roku w Miłosnej. Do KS Huragan został zapisany w 1930 roku mając lat 14. Jego główną pasją była piłka nożna, ale do 1938 rozwija się wszechstronnie, Jest również zawodnikiem sekcji siatkówki, koszykówki oraz lekkiej atletyki. W podstawowym składzie piłkarskiej drużyny Huraganu gra do roku 1949.
Wybuch II Wojny Światowej zastaje go w Łodzi, w 10 batalionie pancernym, gdzie odbywa służbę czynną. Dnia 3 października 1939 r. w pobliżu Łańcuta dostaje się do niewoli niemieckiej i zostaje wywieziony do późniejszego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z niewoli ucieka w połowie 1940 roku i kieruje się do Wołomina, gdzie następnie reaktywuje w konspiracji działalność Klubu Sportowego “Huragan”. Pełni wówczas funkcję wiceprezesa klubu do spraw sportowych i jednocześnie występuje jako czynny zawodnik.
Po raz drugi dostaje się do niewoli w okresie powstania warszawskiego i zostaje wywieziony do Niemiec. Przebywa tam w kilku obozach przejściowych, aby w końcu znaleźć się w ostatnim punkcie oporu niemieckiego w Norymberdze. Po powrocie do Polski 16 lipca 1945 roku rozpoczyna ponownie aktywną działalność społeczno-sportową.
Spośród licznych funkcji pełnionych przez pana Cieślaka wymienić należy:
- kierownik sekcji piłki nożnej KS Huragan w latach 1942-50
- wiceprezes ds. sportowych KS Huragan – 1948-60
- sekretarz Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej (WOZPN) i Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej – 1848-55
- sędzia klasy państwowej (PZPN – Kolegium Sędziów) – 1950-64.
Za swoją działalność był powszechnie szanowany i doceniany zarówno przez władze państwowe, jak i sportowe. Wśród przyznanych Mu odznaczeń wymienimy tylko niektóre:
odznaczenia państwowe:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – w roku 1984
- Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939 – przyznany w 1983
- Srebrny Krzyż Zasługi – nadany w 1969
odznaczenia sportowe:
- złota honorowa odznaka PZPN – 1987
- srebrna odznaka WOZPN – 1987
- srebrna Odznaka Polskiego Kolegium Sędziów PZPN – 1960
- złota odznaka WOZPN – 1957
odznaczenia klubowe:
- medal jubileuszowy z okazji 60-lecia MZKS Huragan – 1983
- złota Honorowa Odznaka Federacji Kolejarz – 1974
- złota Honorowa Odznaka KKS Huragan – 1973
Wiktor Cieślak zmarł 9 stycznia 1989 roku w wieku 73 lat. Myśląc o Huraganie pamiętajmy również o jego dobrym duchu, panu Cieślaku – zawodniku, działaczu, kronikarzu, który poświęcił ukochanemu klubowi większą część swojego życia.
Towarzystwo Krzewienia Tradycji Lokalnej im. Leona Bokiewicza
Tygodnik Wołomiński
1998
+ There are no comments
Add yours