Nareszcie nadszedł długo oczekiwany dzień – piątek, 20 stycznia 1978 roku. Od samego rana w odświętnie udekorowanym budynku panuje wielkie ożywienie. Tu i ówdzie uczniowie w harcerskich mundurkach zajmują swoje stanowiska, witają pierwszych gości przybywających na uroczystość, kierują do sali gimnastycznej, gdzie znowu czekają na gości harcerki przypinające im okolicznościowe znaczki. W miarę napływu gości napięcie w budynku wzrasta. Na sali, w której ma odbyć się ta doniosła uroczystość, dokonuje się ostatnich zabiegów dekoracyjno-kosmetycznych. Przybywa ostatni gość – Kurator Oświaty i Wychowania i punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczyna się uroczystość.
Pan dyr. Feliks Szturo przed budynkiem nowej szkoły. To jego największy sukces…
…a budynek naszej nowej szkoły prezentuje się okazale.
Sztandary zaprzyjaźnionych szkół miasta Wołomina pochylają się w momencie hymnu państwowego, którym rozpoczyna się uroczystość.
…po odśpiewaniu hymnu wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oczekują dalszego ciągu uroczystości.
Największa grupę gości reprezentowali harcerze z zaprzyjaźnionego IX Liceum Ekonomicznego w Warszawie
Sympatyczne ich przedstawicielki z gorącymi życzeniami wręczają Panu Dyrektorowi kwiaty
Najważniejsza część uroczystości
Prezentacja sztandaru przez przedstawicieli Komitetu Rodzicielskiego
Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, pan H. Gorzkowski i pan J. Balcerzak przekazują sztandar Dyrektorowi Szkoły
Z wielkim namaszczeniem Pan Dyrektor przejmuje sztandar na swe ramię.
Przekazanie sztandaru młodzieży przez pana dyrektora odbyło się z wielkim wzruszeniem.“Sztandar ten, jako symbol jedności wszystkich pięciu szkół w Zespole Szkół Ekonomicznych przekazuję młodzieży i jednocześnie życzę i wyrażam nadzieję, że treści i idee zawarte w jego znamionach będą dla nas, jak ongiś Gwiazda Polarna dla żeglarzy natchnieniem i drogowskazem na dzisiaj i w przyszłości.”
Nasz sztandar dumnie pośród innych wzniesiony, towarzyszy ślubowaniu, którego tekst odczytuje przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Barbara Paszkowska
Ślubujemy dbać o dobre imię szkoły, godnie ją reprezentować i strzec honoru sztandaru szkolnego…
Przemówienie i życzenia przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego, pana H. Gorzkowskiego
Pan dyr. Feliks Szturo w przemówieniu swym nakreślił historię naszej szkoły od momentu jej powstania, tj. od 1945 r.
W przemówieniu Kuratora Oświaty i Wychowania J. Lerskiego usłyszeliśmy słowa uznania i życzenia skierowane do młodzieży i wszystkich pracowników szkoły
Pani prof. J. Sidwa z uśmiechem przyjmuje zasłużoną nagrodę za sumienną i aktywną pracę pedagodiczną i społeczną. Wśród nagrodzonych byli także: pan dyr. F. Szturo, pan dyr. S. Zacheja oraz pani prof. B. Uścinowicz.
Nasi szanowni goście już podczas uroczystości dzielili się wrażeniami. Od lewej: I sekretarz KMiG PZPR J. Nowak, kurator J. Lerski, Naczelnik Miasta i Gminy Bogdan Kowalski, dyrektor szkoły Feliks Szturo , była dyrektorka szkoły Halina Kieszkowska, przedstawiciele komitetu rodzicielskiego. W głębi widać Inspektora Oświaty i Wychowania w Wołominie J. Janczewskiego, przedstawicieli zakładów pracy i dyrektorów szkół.
Na twarzach gości obserwujących uroczystość widać skupienie i przeżywanie razem z nami
Na pierwszym planie przezacne Grono Pedagogiczne: pan dyr. S. Zacheja, pani prof. H. Paluch, pani prof. K. Bareja, pani prof. E. Drab, pani prof. M. Szczęsna, pani prof. J. Rygało, pani sekretarka J. Głodek, pani prof. B. Uścinowicz, pani prof. A. Nowak oraz pani prof. A. Wicik i pani prof. B. Kuźma
Dalsza cześć naszych gości: przedstawiciel ZBOWiDu, a za nim absolwentka naszej szkoły, obecnie dyr. WSS pani J. Fusnik i pierwsza dyrektorka tej szkoły – J. Martelińska. W głębi – sympatyczne i uśmiechnięte twarze naszych profesorów.
Program artystyczny rozpoczął montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najstarszych uczennic naszej szkoły – o lewej J. Mędrzycka, E. Rosa, M. Pierzchała, G. Tryc, M. Michalik, T. Szczotka a przy pianinie jedna z najmłodszych naszych koleżanek – B. Pakulniewicz.
Budowniczym i wszystkim, którzy przyczynili się, aby nasza szkoła stał się faktempoświęcona była druga część montażu improwizująca budowę. Przy mikrofonie czołowa recytatorka kl. III L.Ek. M. Łukasiewicz i uczennica kl. IV H. Barczuk.
Harcerki z Ib L. Ek. uzupełniały program tańcem i piosenką…
…nawet próbowały naśladować “Gawędę”.
Figury “Kazaczoka”, niezwykle skomplikowane, wzbudziły zachwyt i uznanie dla wykonawczyń tańca.
Tancerki bardzo ładnie prezentowały się w kolorowych strojach.
Po zakończeniu uroczystości goście dzielą się wrażeniami i powoli wychodzą…
…po to, by w korytarzu kontynuować dyskusje. Kronika Zespołu Szkół Ekonomicznych
wykonała uczennica Wanda Kokoszka, kl. III Liceum Ekonomicznego
rok 1978
+ There are no comments
Add yours