1950
3 września proboszczem parafii został mianowany ksiądz Mieczysław Grabowski.
Stanisław Leon Marzyński rozpoczął projektowanie nowego kościoła w Wołominie.
Profesor Stanisław Marzyński, pseudonim „Leon” (1904–1992) – architekt, konserwator zabytków. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1930). Żołnierz Armii Krajowej, podporucznik. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie wykładowca akademicki Politechniki Warszawskiej. Członek założyciel w 1947 roku Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy. Architekt wielu obiektów sakralnych, w tym wielu świątyń w stolicy, zburzonych podczas II wojny światowej (m.in. projektował w pierwszych latach powojennych odbudowę kościoła pw. św. Piotra i Pawła, kościoła pw. św. Aleksandra, kościoła pw. Wszystkich Świętych, a także kościoła i klasztoru Sióstr Sakramentek na Nowym Mieście). Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
1951
28 maja projekt nowego kościoła w Wołominie został zatwierdzony.
Po usunięciu gruzów i wydobyciu materiałów budowlanych z fundamentów starego kościoła, rozpoczęto budowę nowej, znacznie większej świątyni. Projekt zakładał, że dwuwieżowy kościół zostanie wzniesiony na planie krzyża łacińskiego, będzie trójnawowy, z dwiema kaplicami na przedłużeniu naw bocznych. Uwzględniono zachowanie ocalałego prezbiterium, okolonego trzema zakrystiami, tworzącymi absydę kościoła.
Komitetowi Odbudowy Kościoła przewodniczył Stanisław Makola. Roboty wykonywali miejscowi rzemieślnicy i majstrowie pod kierunkiem budowniczego Franciszka Tomaszewskiego.
30 czerwca ksiądz kanonik Maksymilian Kościałkiewicz, Dziekan Radzymiński, poświęcił figurę Serca Pana Jezusa. W uroczystości uczestniczyli ksiądz proboszcz Mieczysław Grabowski, ksiądz wikariusz Stanisław Zawitkowski, ksiądz prefekt Józef Januszko i około 1000 parafian, którzy dziękowali za ocalenie podczas wojny i prosili, aby Najświętsze Serce Jezusowe opiekowało się ich rodzinami i parafią.
1953
26 sierpnia, w dzień Odpustu Matki Bożej Jasnogórskiej, został przeniesiony z kaplicy do kościoła odrestaurowany obraz Matki Bożej Częstochowskiej, Patronki parafii, który w cudowny sposób ocalał od zniszczenia w czasie działań wojennych. Procesję prowadził ojciec Klemens Izdebski z Jasnej Góry w asyście dwudziestu księży, m.in. proboszcza Stanisława Sobczaka z Ząbek, wikariusza Tadeusza Strękowskiego z Kobyłki, proboszcza Zygmunta Abramskiego z Zielonki i proboszcza Feliksa Andruszkiewicza z Klembowa.
11 października odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła i konsekracja dzwonów. Z kościoła Sióstr Wizytek w Warszawie zostały sprowadzone relikwie do ołtarza głównego.
W XX Niedzielę po Zielonych Świętach, w uroczystość Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, za pontyfikatu Ojca św. Piusa XII, kiedy Arcybiskupem Gnieźnieńsko–Warszawskim był Jego Eminencja ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, Jego Eminencja ksiądz Biskup Wacław Majewski, Wikariusz Generalny, Sufragan Warszawski, w asyście księdza Zygmunta Kowalskiego, Dziekana Radzymińskiego oraz księdza Mieczysława Grabowskiego, proboszcza parafii Wołomin, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego i stanu surowego kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.
1954
30 maja ksiądz Dziekan Zygmunt Kowalski poświęcił figurę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, umieszczoną na szczycie kościoła dla uczczenia maryjnego Roku Jubileuszowego.
1957
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w ołtarzu głównym kościoła został ukoronowany i przyobleczony w ozdobną suknię wysadzaną kamieniami.
1958
16 i 17 lipca kościół w Wołominie gościł kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który z inicjatywy księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego pielgrzymował wówczas po wszystkich polskich parafiach, przygotowując duchowo wiernych do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski (w 1966 roku). W kościele na prawym filarze przy prezbiterium znajduje się pamiątkowy medal, wydany z okazji 1000–lecia Chrześcijaństwa w Polsce, którym ksiądz Prymas Stefan Wyszyński odznaczył wołomińską parafię.
16 i 17 sierpnia w Wołominie przebywał ksiądz Prymas Stefan Wyszyński, który poświęcił grotę Matki Bożej, wzniesioną przez parafian z okazji 100–lecia objawienia się Maryi w Lourdes (11 lutego 1858).
W imieniu mieszkańców Księdza Prymasa powitali: Stanisław Lange – przedwojenny wiceburmistrz Wołomina, Stanisław Makola – prezes Komitetu Odbudowy Kościoła i Jan Świątkowski – przedstawiciel rolników.
Dzień dobry, Czy posiada Pani wiedzę, czy figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia z 1954 roku, w momencie umieszczenia na szczycie kościoła była podświetlana lampkami?