Dawne Ręczaje

reczaje  e scaled
reczaje e scaled

Pierwsze wzmianki Ręczaje należą do najstarszych miejscowości naszego regionu. Pierwsza o nich wzmianka pochodzi z 1377 r., gdy książę mazowiecki Janusz I nadał wsi immunitet […]

Parafia Cygów

O stopniowym wzroście ludności, oprócz zacytowanych wyżej cyfr, przekonywa nas i ten szczegół, iż na gruntach do parafii Cygowskiej należących, w r. 1526 były wsie Ręczaje, Kolno, Cygów, Miaszcze, Tuł i Dąbrowica. W roku 1773 do wyżej wspomnianych przybywa: Wola Ręczajska, Wola Cygowska, Czyże, Wólka, Grabie, Krzywica i Trzymłyny. W roku zaś 1810 widzimy jeszcze wsie Mostówka i Majdan, widać więc że w miarę wycięcia lasów i zwiększenia się ludności, powiększała się liczba wsi.

Ręczajscy (V)

Ręczajscy (V)
Ręczajscy (V)

Wojewodzina z Ręczajskim przyciągnęli tedy Zofię, Sierakowski stanął obok niej a Danigiel rozpoczął święty obrzęd. Biedna Zofia płakała, krzyczała w kościele, mdlała, wołała na cały głos, że już wzięła ślub z Witosławskim; nic nie pomogło, wojewodzina odpowiadała za nią jak za Halszkę z Ostroga odpowiadał stryj, a potem matka. Danigiel zaś związał stułą ręce Zofii z Sierakowskim i zamienił im obrączki.