K. O. powstał w czerwcu 1915 r., z terenem działalności w granicach gminy. Stworzono samodzielną sekcję sanitarną.
Miejscowość ma charakter wiejski. Posiada 3 młyny i olejarnię w Strachówce. Ilość ludności wynosiła około 7000 i zmniejszyła się trochę z powodu mobilizacji. Przed zawiązaniem K. O. były 2 szkoły w gminie.
Bezpośrednio z powodu wojny ucierpiało w Pniewniku kilka zabudowań i kościół, który został zupełnie zniszczony. Miało to miejsce około 10-go sierpnia 1915 r. Pośrednio wskutek wojny miejscowość prawie nie ucierpiała.
Zbiegów było około 600. Przybyli z Ciechanowskiego i Makowskiego, częściowo samorzutnie, częściowo skierowani przez K. O. powiatowy. Akcją rozlokowania zbiegów zajął się K. O., który ich rozmieścił po dworach i w mieszkaniach ofiarowanych bezinteresownie przez włościan. Akcję żywnościową podjęły K.O.G.W. i K.O. miejscowy.
Miejscowa sekcja sanitarna miała dozór sanitarny nad gminą (miejscowość przechodziła epidemję krwawej dyzenterji).
Straż Obywatelska była zorganizowana w porozumieniu z Komendanturą powiatową, stosownie do regulaminu K.O.G.W. ujawniła parę kradzieży drzewa i liczyła 35 członków. Sąd Obywatelski nie rozpoczynał swojej działalności; miał działać w starym składzie w osobie sędziego, mianowanego przez C.K.O.
Skład osobisty K. O.: X. Józef Jaśkiewicz prezes, ks. Władysław Woroniecki ob. z. zast. prezesa i podkomendant S. O., Józefat Kędzierski ob. z. skarbnik, Józef Kosiński sekretarz gm. sekretarz; członkowie: Jan Łęczyński ob. z., Franciszek Surdykowski ob. z., Bronisław Wójcik włościanin.
Organizacja i prace Komitetów Obywatelskich na terenie Gubernji Warszawskiej.
Cz. 1. Sprawozdanie Komitetu Obywatelskiego Gubernji Warszawskiej.
Cenzurowane przez Urząd Prasowy Niemiecki d. 12 maja 1916 r.
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours