Na zaproszenie Wydziału Powiatowego na Zjazd przybyło 40 osób.
Porządek dzienny Zjazdu:
- Zagajenie Zjazdu,
- Wybory prezydjum,
- Referat o pszczelnictwie,
- Dyskusja,
- Działalność Związku Pszczelarskiego w Radzyminie,
- Wolne wnioski.
Zjazd zagaił słowem wstępnem p. Michałowski, instruktor rolny powiatu Radzymińskiego, i zaproponował na przewodniczącego p. Stanisława Marszała, co zebrani jednogłośnie przyjęli. Przewodniczący zaprosił do prezydjum: p. Gabriela Łopatyńskiego, p. Łobodowskiego, p. Kruszewską i w charakterze sekretarza p. Jakóba Pstrzocha. Następnie p. Hawranek, instruktor Nacz. Zw. Tow. Pszczel. Rzeczypospolitej Polskiej, wygłosił referat o pszczelnictwie. Po referacie wywiązała się dyskusja, w której zabierali głos: p. Filipowicz ze wsi Janków Nowy i wielu innych obecnych na temat przydziału cukru bezakcyzowego dla podkarmiania głodujących pszczół, p. Dobczyński Józef o projektowanym jakoby opodatkowaniu pasiek, przyczem instruktor p. Hawranek w przemówieniu swem usunął wszelkie obawy pszczelarzy w sprawie podatku od pszczół, zaznaczając, że rząd respektuje pszczelnictwo i jakiekolwiek projekty fiskalne, dotyczące pszczelnictwa, w zamiarach rządu nie istnieją.
Do punktu 5-go porządku dziennego zabrał głos p. Marszał, który wyczerpująco przedstawił zebranym działalność Towarzystwa Pszczelniczego powiatu Radzymińskiego za kilkoletni okres ubiegły, podkreślając, że rozwój pszczelnictwa w powiecie Radzymińskim jest nadzwyczaj utrudniony wobec niepodatnych ku temu warunków, szczególniej w okresie ostatnich 2-ch lat, które nawiedziła klęska powodzi, i nawodnienia olbrzymich obszarów pól i łąk, wskutek czego rolnicy zaprzestali prawie zupełnie siewu gryki, która w powiecie Radzymińskim, ubogim w dobrą glebę, była jedyną rośliną miododajną. Drzew miododajnych zaś, takich, jak lipa, akacja i wiele innych, jest zupełny brak i należy z przykrością skonstatować, że sprawa sadzenia takich drzew w powiecie Radzymińskim znajduje się w zupełnem uśpieniu, nie interesuje się tem ani społeczeństwo, ani też miejscowe samorządy powiatowy i gminne, a nawet, co należy podkreślić dobitnie, nie udziela temu należnej uwagi Okręgowa Dyrekcja Robót Publicznych, która miast służyć wzorem dla samorządów, wysadza drogi państwowe nie drzewami miododajnemi, a najpospolitszą wierzbą i topolą.
P. Marszał zaznacza że z propagowaniem rozwoju pszczelnictwa w powiecie Radzymińskim należy być bardzo ostrożnym, ażeby interesujących się tym obywateli nie narażać na straty, co już wielu dotknęło. Należy narazie dążyć jedynie do utrzymania istniejących pasiek i pracować wytrwale w samorządach powiatowych i gminnych, ażeby stworzyć nieodzowne dla rozwoju pszczelnictwa warunki, mianowicie odwodnić zalewane rokrocznie pola i łąki i obsadzać drogi państwowe, powiatowe i gminne, oraz ulice i place w miastach drzewami miododajnemi, a nie, jak dotychczas, najpospolitszą wierzbą i topolą, które stają się z czasem rozsadnikami robactwa i wyrządzają szkody rolnictwu.
P. Marszał proponuje na powyższe okoliczności zwrócić uwagę Naczelnego Związku Pszczelarzy i Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych. W tej samej sprawie przemawiała p. Kruszewska zalecając obsiewanie ogrodów roślinami miododajnemi, takiemi jak melisa i inne. Zebrani jednogłośnie wynieśli następującą rezolucję:
„Prosić Naczelny Związek Pszczelarzy: a) o wystąpienie do Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych z odpowiednim memorjałem, zmierzającym do wydania możliwie jaknajśpieszniej zarządzenia o obowiązkowem obsadzaniu wszystkich dróg państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych jedynie tylko drzewami miododajnemi; i b) o zarządzenie lustracji zniszczonych powodzią pól i łąk na obszarach miasta Radzymina i okolicznych wsi celem wydania zarządzenia powołanym czynnikom natychmiastowego odwodnienia tych obszarów, które już drugi rok znajdują się pod wodą i z tego powodu rolnicy, szczególnie małorolni, doprowadzeni są do ostatniej nędzy”.
Wreszcie Zjazd uchwalił, ażeby zebrania Powiatowego Tow. Pszczelniczego odbywały się w pierwszą środę każdego miesiąca po pierwszym.
Przewodniczący St. Marszał
Sekretarz J. Pstrzoch
Pszczelnictwo Polskie
organ Naczelnego Związku Towarzystw Pszczelniczych RP
nr 12
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours