Burmistrz Stanisław Marszał (pierwszy od prawej) w miejskiej elektrowni.

Burmistrz Radzymina ze Stryjek

W roku 1875, w małej miejscowości Stryjki koło Tłuszcza urodził się Stanisław Marszał. Zapisał się szczególnie pozytywnie dla historii Radzymina, a sprawowany przezeń mandat burmistrza w latach międzywojnia, wiąże się z okresem niezwykłej prosperity dla tego miasta.

Marszał był burmistrzem Radzymina od 1918 roku i pozostał nim przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego. Posiadał znakomite zdolności organizacyjne, w związku z tym dla miasta, wówczas siedziby powiatu, był to okres korzystny pod względem rozwoju. Jako burmistrz pozostał w mieście, gdy w pamiętnych sierpniowych dniach 1920 roku weszli do niego bolszewicy. Po odparciu ich z przedmościa warszawskiego, jeden z korespondentów stołecznej prasy relacjonował w swoim dzienniku, jak wyglądało rabowanie radzyminian przez bolszewickie hordy. Wspominał, że burmistrz omal nie stracił palca, bowiem gdy nie chciał z niego zejść pierścionek, bolszewicy chcieli go uciąć.

Marszał często odwiedzał swoją rodzinną miejscowość. Tutaj mieszkali jego familianci. Co ciekawe, bratanek burmistrza Radzymina – Jan Marszał ze Stryjek poszedł w ślady stryja i działał w lokalnym samorządzie. Był ostatnim przedwojennym wójtem gminy Tłuszcz.

Burmistrz Stanisław Marszał (pierwszy od prawej) w miejskiej elektrowni.
Burmistrz Stanisław Marszał (pierwszy od prawej) w miejskiej elektrowni.

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.