Mamy do zanotowania fakt, dotyczący przemysłu przędzalniczego. W dniu wczorajszym puszczono w ruch nową fabrykę przędzy grubej wełnianej pp. Briggs, Posselt i Sp. w Markach pod Warszawą. Fabryka ta istnieje już od 1884-go roku, obecnie została rozszerzoną przez dobudowanie nowego 5-piętrowego budynku.
W czasie ostatniej zimy i obecnej wiosny uskuteczniano wewnętrzne wykończenie fabryki, a mianowicie montaż transmisji, maszyny parowej i maszyn przędzalniczych. O ogromie tej nowej fabryki można wnosić ztąd, że poruszana jest maszyną parową o sile 1,000 koni indukcyjnych. Dostarczyła ją angielska firma Hick Hargreave & Comp. Bolton. Sporządzenie transmisji powierzono krajowej fabryce specjalnej transmisji J. John w Łodzi. Maszyny przędzalnicze sprowadzono z Anglji z fabryki Prince Smith & Son w Keigley. Wspomniana maszyna posiada mechanizm parodzielny Corlissa i jest jedną z największych w Królstwie. Do osobliwości jej należy niezwykła chyżość tłoka (3 metry na sekundę) oraz szybkość obwodowa koła rozpędowego, wynosząca z górą 25 metrów na sekundę. Jeżeli się nie mylimy, to większe maszyny posiadają jedynie akcyjne towarzystwa zakładów bawełnianych pp: Heintzel & Kunitzer, Scheiblera i Poznańskiego w Łodzi.
Z koła rozpędowego, mającego 7′ angielskich szerokości, całkowita wywiązana siła przeniesioną zostaje nie linami, lecz za pomocą dwóch pasów o szerokości: jeden 3′, drugi 4′, do parteru i drugiego piętra, zkąd również pasami, w osobnej na ten cel urządzonej komorze pasowej, siła przeniesioną zostaje do pozostałych pięter. Nietylko ze względu na wspomnianą szybkość obwodową koła rozpędowego, lecz i ze względu na ogrom przenoszonej siły, transmisja w fabryce tej należy do najpoważniejszych robót, jakie kiedykolwiek w tym kierunku zostały w kraju, przez siły miejscowe, uskutecznione.
Przy puszczeniu w ruch fabryki w Markach obecny był inżenier Władysław Jechalski, dyrektor techniczny fabryki Johna.
Nadmienić musimy, że brakujące jeszcze maszyny przędzalnicze będą zbudowane w Markach.
Kurjer Warszawski
R.72, nr 153
3 czerwca 1892
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours