Złote gody z suknią kapłańską obchodził w dniu 12 b. m. proboszcz parafji Postoliska dekanatu radzymińskiego ks. Romuald Ignacy Batogowski. Jubilat, urodzony w Batogowie (pow. makowski) 1820 d. 28 grudnia, po ukończeniu seminarjum duchownego w Pułtusku i otrzymaniu święceń kapłańskich, w r. 1850 wstąpił do benedyktynów, gdzie do chwili skasowania zakonu w r. 1864 piastował urząd prokuratora. Następnie już jako kapłan świecki, po krótkim pobycie na Bielanach i w Kamieńczyku, mianowany proboszczem Postolisk był pasterzem powierzonych jego pieczy parafjan bez przerwy przeszło lat 35, pozyskując sobie serca wszystkich cichą użyteczną pracą i prawdziwie chrześcijańską dobrocią i miłosierdziem.
To też na uroczystość złotych godów zbiegł się do wiejskiego kościółka parotysięczny tłum ludu i cała okoliczna inteligencja wraz z kilkudziesięcioma kapłanami z dekanatu i stron dalszych. Po uroczystej sumie, celebrowanej przez jubilata w asystencji ks. prałata Grabowskiego (z Pułtuska), ks. Jędrkiewicza (z Klembowa) i ks. Deplewskiego (z Dąbrówki), i po serdecznem przemówieniu wybitnego kaznodziei ks. Skowrońskiego (z Jadowa), tłum pobożnych odprowadził sędziwego plebana pod baldachimem przy śpiewach chóralnych do skromnej plebanijki, w której ścianach jubilat większą część życia strawił. Tu nastąpiło rozrzewniające wręczenie darów jubilatowi: ślicznego ornatu, dwóch dalmatyk i mszału od parafjan, drogocennych kielichów mszalnych od duchowieństwa i obywateli.
Do stołu biesiadniczego zasiadło kilkadziesiąt osób. Wśród serdecznego nastroju dziekan radzymiński ks. kanonik Kozłowski odczytał list arcypasterza z życzeniami dla jubilata, poczem posypały się toasty. Prócz kolegów z dekanatu i obywateli i najbliższej rodziny mecenastwa Batogowskich z Kielc, przybyli na uroczystość ks. oficjał Brudzyński, ks. kanonik Taylor z Kielc, ks. regens Kakowski, ks. Jungowski z Warszawy, prałat Grabowski z Pułtuska i wielu innych. Z osób świeckich zjechali z życzeniami dla czcigodnego kapłana, prócz licznych parafjan z pp. Karskimi z Cbrzęsnego na czele, także dyrektor „Lutni” warszawskiej, p. Piotr Maszyński z bratem Juljanem, w parafji postoliskiej urodzeni.
Kurjer Warszawski
dodatek poranny
R. 80, 1900, nr 254
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours