Towarzystwo Św. Michała Archanioła w roku ubiegłym objęło w zarząd nowy Zakład wychowawczy dla sierot i opuszczonych chłopców, w Strudze obok Warszawy. Twórcą tego Zakładu jest obecny Dyrektor, Ks. Kanonik Antoni Poławski. Przez długie lata pracował jako proboszcz w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale gdy Polska odzyskała swój byt niepodległy, jako dobry patrjota, uwolnił się od tamtych obowiązków i wszystkie oszczędności swej długoletniej pracy przywiózł do kraju rodzinnego, aby je złożyć na potrzeby Ojczyzny.
Za przykładem X. Bronisława Markiewicza poświęcił i całe swoje mienie i siebie samego pracy nad wychowaniem sierót i dzieci opuszczonych, widząc jasno, że w ten sposób najlepiej pracuje dla szczęśliwej przyszłości. Za ostatnie swoje grosze zakupił niewielki kawałek gruntu, kilka domów, które odpowiednio przebudował i począł przyjmować sieroty. Dzisiaj już Zakład liczy 240 wychowanków, przeważnie małych chłopców. Do pomocy w pracy wychowawczej jest tam kapłan naszego Zgromadzenia X. Jan Zawada.
Młodzież Zakładowa są to dzieci przeważnie z województwa warszawskiego i wschodnich, chodzą do szkół miejscowych. Warsztatów żadnych Zakład narazie nie posiada dla braku pomieszczenia i urządzeń. Ostatecznie mógł Ks. Założyciel Poławski przyjąć mniej chłopców, a zaoszczędzić w domu trochę miejsca na warsztaty, ale w latach takiej nędzy, jak obecnie, gdy tyle sierót i dzieci opuszczonych nie ma kawałka chleba i dachu nad głową, było bezwzględnie właściwszą zrezygnować z urządzenia a na to miejsce przyjąć więcej dzieci. Już powoli jednak rozwijają się warsztaty, jak szewski i krawiecki. Dzięki staraniom i niezmordowanej pracowitości Założyciela a zarazem obecnego Dyrektora Ks. Antoniego Poławskiego, Zakład ten w kilku latach zniczego wzniósł się do tego stopnia, że należy do największych w naszem Zgromadzeniu i staje w rzędzie tak starych, tradycją i dorobkiem dziesiątek lat zakładów, jak w Miejscu Piastowem i Pawlikowicach.
Kalendarz Królowej Korony Polskiej na Rok Pański 1936
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours