Gmina Marki

Gmina należy do gmin podstołecznych pow. Warszawskiego, liczy ludności 25.000 mieszkańców w 7 osiedlach: Zielonka, Ząbki, Drewnica, Siwki, Marki, Pustelnik, Struga. Stan sanitarny gminy Marki jest wzorowy, czego dowodem jest otrzymanie srebrnego i krzyża zasługi przez obecnego wójta p. Sew. Jankowskiego. Stan szkolnictwa w gminie jest opłakany, albowiem 4 szkoły 7 kl. w Ząbkach, Markach Nr. I i Nr. II oraz w Strudze są w budynkach odnajętych, drogich i zupełnie nie odpowiadających przepisom sanitarnym, pragnąc zaradzić w szkolnictwie obecny wójt. p. Jankowski buduje 2 szkoły w Ząbkach i Markach, oraz przebudowuje szkołę w Zielonce, przy wybitnym poparciu p. star. Fr. Godlewskiego, T-wa Popierania szkół powszechnych, Rady Szkolnej Pow. i Miejscowego społeczeństwa. Należy zaznaczyć, że do budowy szkoły w Markach przyczynili się miejscowi robotnicy strycharze i właściciele cegielni, którzy bezinteresownie wyprodukowali 150-000 sztuk cegieł.

Jesienią objął obecny Wójt swój urząd w warunkach bardzo ciężkich, wystarczy zaznaczyć, że gmina posiadała około 40.000 zł. długu, głośnym echem odbiły się w prasie całej Polski nadużycia poprzedników, to też trzeba było dużo taktu i wiele zaufania miejscowego społeczeństwa, ażeby
bieg prac w gminie usprawnić, to wszystko w krótkim b. okresie zdobył p. wójt. Jankowski. Najważniejszą swoją troskę skoncentrował na budowie szkół, bo młodzież nasza jest przecież przyszłością mocarstwowej Polski. Drugą jego troską są drogi – pobudował 2 km. drogi bitej łącząc osiedle Zielonkę z osiedlem Marki, i Ząbki — Zielonka km. 4. W tej chwili buduję ulicę Kolejową w Zielonce, przebrukowuje ulicę płk. Lisa-Kuli w Markach na przestrzeni 1 i pół km oraz konserwuje istniejące drogi.

Budżet gminy jest stosunkowo niewielki, bo liczy 90.000 zł. i jest realny wówczas, gdy wszystkie zakłady przemysłowe na terenie gminy są czynne, albowiem gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy. Wójt gminy Marki p. Sew. Jankowski, długoletni  samorządowiec pracujący 24 lata w Samorządach gminnych, wybitny fachowiec, Kaw. Krzyża Zasługi i medalu za długoletnią pracę nareszcie uzdrowił stosunki w tym tak poważnym ośrodku łączącym stolicę. Współpraca z radą gminną oraz zarządem gminy robią sprawność i harmonizują bez żadnych tarć.

Bolączkami gminy są: brak należytej komunikacji i należytego oświetlenia.

Legionista Polski
redagowany przez Legionistów z r. 1914-1918.
1938 nr 3/4

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.