Wołominek buduje szkołę powszechną

Towarzystwo Przyjaciół Osiedli Wołominka, Sławka i okolic postanowiło wybudować gmach 7-klasowej szkoły powszechnej na Wołominku. Magistrat w osobie p. burmistrza Cicheckiego oświadczył gotowość postawienia tego budynku z Funduszów Pracy i Tow. Popierania Budowy Szkół Powszechnych, o ile obywatele tej dzielnicy ofiarują w przeciągu miesiąca odpowiedni plac. Cały intelektualny Wołomin stanął do apelu i zbiera gorączkowo pieniądze na zakupienie placu pod gmach szkolny, ogród i szkolne boisko.

Starosta powiatowy w Radzyminie zezwolił na publiczną zbiórkę — rozplakatowane więc odezwy wzywają w mocnych słowach obywateli wołomińskich do niezwłocznego składania na ręce upoważnionych, datków na ów tak doniosły cel:

„Niema między właścicielami nieruchomości i mieszkańcami Wołomina — nikogo, ktoby nie uznał olbrzymiego znaczenia, jakie będzie miało dla nas powstanie nowoczesnej, odpowiadającej wszelkim wymaganiom, szkoły na naszym terenie: nasze dzieci nie będą musiały chodzić do odległych szkół i przebywać w ciasnocie, w warunkach niehigjenicznych, nie będą musiały jeździć do szkół do Warszawy. Nasza dzielnica, obejmująca 400 placów o obszarze 300 mórg (170 hektarów), mająca wszelkie warunki do przeobrażenia się w miasto ogród, zacznie się szybko rozwijać, przyczem będzie zwrócona uwaga na racjonalną zabudowę, popyt na mieszkania wzrośnie, potrzeba sklepów i warsztatów rzemieślniczych się wzmoże, bezpieczeństwo publiczne się zwiększy przez stałą ochronę policyjną. Zarząd Miejski podejmie przeprowadzenie chodników, oświetlenia i zadrzewienia ulic. Temu wszystkiemu będzie dany początek już w najbliższym czasie, jeżeli zaraz ofiarujemy plac na szkołę. Do tego potrzeba tylko, żebyśmy niezwłocznie złożyli na kupno placu, conajmniej po 25 zł. od każdego właściciela nieruchomości. Ci, którzy mogą i zechcą, dadzą więcej; ci, którzy rzeczywiście nie byliby w możności wpłacić całej kwoty odrazu, wejdą w porozumienie z Komisją Budowy Gmachu Szkolnego na Wołominku, wyłonioną przez Towarzystwo Przyjaciół Wołominka, Sławka i okolic, co do rozłożenia tej kwoty na raty”.

Tak woła cały światły Wołomin – Jesteśmy pewni, że nienadaremnie i że wkrótce budowa szkoły się rozpocznie.

Kurjer Poranny
R. 60, 1936, nr 193

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.