zorza

Kółko rolnicze w Klembowie

Założone zostało w styczniu 1907 r., za staraniem proboszcza klembowskiego, ks. Stanisława Kuczyńskiego, liczy obecnie członków 57, w tej liczbie 2 kobiety; prawie wszystkie wsie, należące do parafji, mają swoich przedstawicieli w Kółku. Przez czas trzyletniego istnienia Zarząd zajmował się przedewszystkiem sprowadzaniem wyborowych gatunków zbóż, jako to: żyta petkuskiego, sobieszyńskiego, kurpiowskiego, owsa Ligowo, lnu pskowskiego, jęczmienia Hanna i innych, z bardzo dobrym rezultatem. W jednym roku sprowadzono dla wszystkich po pudzie kartofli plantacyjnych, najlepszych nasion marchwi, buraków, kapusty, brukwi; prócz tego firma braci Hoser przysyłała co rok nasiona warzyw i kwiatów do t.zw. szafki po 5 i 10 kop. za paczkę.

Za pośrednictwem Kółka nabywali niektórzy członkowie narzędzia rolnicze, jak młocarnie kieratowe, sieczkarnie, brony sprężynowe, wirówki do mleka, wagi decymalne i inne. W 1908 r. pojechało do Warszawy 2-ch członków na kursa 10-dniowe, a roku zeszłego wydelegowało Kółko Piotra Chruścickiego, gospodarza z Pieczysk, jako swego przedstawiciela na wycieczkę do Moraw, Śląska i Czech, dla zwiedzenia wzorowych gospodarstw; członkowie pokryli połowę kosztów podróży swego delegata. Przed świętami Wielkanocnemi i Bożego Narodzenia Kółko sprowadzało dla członków z pierwszej ręki artykuły spożywcze w wyborowych gatunkach, jak: mąka, cukier, herbata, kawa, drożdże, rodzynki, cytryny i in. Centralne Towarzystwo Rolnicze przysyłało co rok po kilka worków nawozów sztucznych dla robienia prób, co zachęciło niektórych do sprowadzenia dla siebie większej ilości.

Dnia 8 stycznia r. b. ks. Stanisław Kuczyński, przewodniczący Kółka, opuszczając parafję Klembowską, oświadczył zebranym członkom, że pozostaje jako własność Kółka młocarnia sztyftowa ręczna, waga 20 pudowa i narzędzia do szczepienia róży u świń; pozatem zaczątek bibijoteki rolniczej, złożonej z 6-iu roczników “Rolnika i Hodowcy”, 3-ch “Przewodników Kółek rolniczych” i całego szeregu mniejszych broszur. Wogóle należy zauważyć pewne poczucie solidarności pomiędzy członkami, jakoteż dbałości o honor tego stowarzyszenia, a co zatem idzie – usunięcie paru członków, którzy ten honor nieco nadwyrężyli. Uroczystość ogólnego Zebrania została za kończona odfotografowaniem wszystkich przy figurze Ś-go Klemensa Dworzaka, roboty artysty-rzeżbiarza Józefa Jasińskiego, postawionej w r. z. przy miejscowym kościele. Przewodniczącym Kółka będzie nowy proboszcz klembowski, ks. Jakób Dąbrowski. Życzymy całemu Kółku jaknajserdeczniej powodzenia i wytrwałości w tej zbożnej i pożytecznej pracy.

Zorza – pismo tygodniowe z rysunkami, poświęcone sprawom oświaty, dobrobytu i rozwoju społecznego ludu
1910, nr 5 (3 lutego)

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.