polak katolik e

Zmiany w Klembowie

Ks. Stanisław Kuczyński, dotychczasowy proboszcz par. Klembów, dekanatu radzymińskiego, uzyskał translokatę do Marek pod Warszawą. Ks. Kuczyński pozostawia po sobie w Klembowie powszechny żal, jako gorliwy sługa ołtarza i wybitny obywatel kraju. Przez czas krótkiego tutaj pobytu zdołał podnieść z upadku miejscową świątynię fundowaną na początku ubiegłego stulecia przez jenerała wojsk polskich Franciszka Żymirskiego, gruntownie ją restaurując i rozszerzając, zawiązał straż ogniową ochotniczą, Kółko rolnicze C. T. R., których sam był prezesem, założył bibliotekę parafialną i t.d. Jednem słowem stworzył mnóstwo instytucyi, mających na względzie tak moralne, jako też i materyalne dobro powierzonych swej pasterskiej pieczy mieszkańców. Toteż ludność cała, bez względu na religię, narodowość i przekonania pogrążona jest w głębokim smutku z powodu utraty tego opatrznościowego kapłana.

Miejsce po ks. Stanisławie Kuczyńskim zajął proboszcz z Marek, ks. Jakób Dąbrowski.

Na stanowisko sędziego gminnego I Okręgu w Radzyminie, opróżnione wskutek śmierci ś. p. Ferdynanda Wasilewskiego, wł. dóbr Dobczyn, ogół mieszkańców jednomyślnie powołał p. Aleksandra Korwin-Szymanowskiego, kandydata praw, założyciela i b. prezesa banków Wzajemnego Kredytu w Radomiu i Warszawie, a obecnie właściciela dóbr Pasek. Nowowybrany sędzia jest jedną z najpopularniejszych i najwięcej szanowanych postaci stron tych. Władze wyższe kandydaturę zaopatrzoną w przychylną opinię przesłały do Petersburga ministrowi sprawiedliwości, celem jej zatwierdzenia.

P. Bolesław Chrościcki, pom. naczelnika straży ogniowej ochotniczej w Klembowie otrzymał urzędowe zawiadomienie od Zarządu Wzajemnych Ubezpieczeń w Król. Pol., iż instytucya ta jest gotowa udzielić zapomogi straży Klembowskiej, w kwocie około rb. 2 tys. na cel przez nią wskazany. Władze nadzorcze straży mają zamiar za te pieniądze wznieść budynek potrzebny na pomieszczenie narzędzi ogniowych. Gmach stanie na gruncie należącym do gminy, wprost kościoła parafialnego. Roboty zaś pod nadzorem i kierunkiem miejscowego proboszcza i zarazem obecnego prezesa straży ks. Jakóba Dąbrowskiego, rozpocznie się zaraz z wiosną.

A. Sz.

Polak – Katolik
najtańsze pismo codzienne
R. 5, 1910, nr 34

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.