polak katolik e

Z Radzymińskiego

Odbyły się wybory na sędziego gminnego w I okręgu powiatu radzymińskiego. Jedyny na ten urząd kandydat, p. Aleksander hr. Korwin-Szymanowski, skończony prawnik, wł. folwarku Pasek, ostatnio powołany, zrzekł się, zebrani więc na uchwale w gminach: Radzymin, Małopole i Klembów, wybrali trzy osoby. Jedna z nich nie posiada dostatecznego wykształcenia, dwaj pozostali obywatele ziemscy nie mieszkają przez określony prawem czas, prawdopodobnie więc zjazd naznaczy sędziego od siebie.

We wsi Kraszew Stary, miejscowi mieszkańcy postanowili otworzyć szkolę na potrzeby swoje oraz sąsiednich wsi: Kraszewa Nowego i Rasztowa. Niema jednak odpowiedniego budynku a włościanie żałują pieniędzy na wzniesienie stosownego nowego, przez co zdaje się ciemnota grasować będzie dalej w okolicy chociaż podmiejskiej, jednakże obyczajami podobna więcej do dzikich krajów niecywilizowanych społeczeństw europejskich.

Po paru latach oczekiwania na wikaryusza z powodu wielkiego braku duchowieństwa Archidyecezyi warszawskiej, parafia Klembowo za Wołominem 8 tys. dusz przeszło licząca doczekała go się w końcu. Jest nim ks. Lucyan Magrzyk, dotychczasowy wikaryusz w Sochaczewie.

Ks. Stanisław Kuczyński znany działacz społeczny i wybitny kaznodzieja proboszcz w Markach pod Warszawą, ciężko zaniemógł i udał się na kuracyę do szpitala Dzięciątka Jezus.

Sprzęt żyta już skończony, jęczmień rozpoczęto ciąć, owsy jeszcze w niektórych miejscach niedojrzałe, w ziarnie z powodu niezwykłej suszy rezultat jest bardzo lichy. Kartofle, kapusta, buraki i inne
warzywa z racyi upałów a braku deszczów, nie wydadzą pożądanych rezultatów o ile dobry Bóg nie zrosi obficie spalonej ziemi. Z prośbą o deszcz dają powszechnie na wotywy gromadzkie.

K. S.

Polak – Katolik
R. 6, 1911, no 155

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.