Odsłonięcie pomnika w Jadowie

Na rynku w Jadowie — w miejscu, gdzie przed 20 laty krwawo stłumiony został protest chłopów przeciwko uciskowi rządów sanacyjnych, zgromadziły się tysiące chłopów z okolicznych gromad i gmin. W imieniu pracujących chłopów zagaja uroczystość A. Boruchalski — chłop z gromady Sulejów — uczestnik pamiętnych dla Jadowa dni 1932 r. Wśród skupienia i powagi zgromadzonych padają jego słowa: „20 lat temu, tu w tym miejscu zginęli obywatele: Stanisław Kurowski z gromady Księżyki, Józefa Roguska z gromady Sulejów, Jan Siwiński z gromady Borki, Józef Trocicki z gromady Krzykory. Zginęli ani za naszą sprawę, za radosne życie naszych dzieci, zginęli w walce przeciw kapitalistycznej niewoli o wolność ludu”.

Przedstawiciel KC PZPR — Pszczółkowski w swoim przemówieniu podsumowuje 8-letni dorobek Polski Ludowej. Przy dźwiękach hymnu chłopskiego sekretarz NKW ZSL Juszkiewicz dokonuje odsłonięcia pomnika ku czci zamordowanych w 1932 r. w Jadowie chłopów.

Przewodniczący WWRN Lipert dekoruje Srebrnymi Krzyżami Zasługi dwóch długoletnich działaczy chłopskich — Szymona Pietrzaka z gromady Andrzejów Duranowski i Antoniego Olszaka z gromady Marylka w pow. grójeckim, Zebrani uchwalają rezolucję, która potępiając wymierzone przeciwko pokojowi knowania imperialistów anglo-amerykańskich i ich popleczników, stwierdza m. in.: „Pomni słów Prezydenta RP Bolesława Bieruta, odpowiadamy podżegaczom wojennym naszą wzmożoną pracą, podnoszeniem wydajności z ha. Damy więcej chleba i tłuszczu do miast. Zewrzemy mocniej chłopskie szeregi wokół władzy ludowej w narodowym froncie walki o pokój i Plan 6-letni, nie będziemy szczędzili trudu i sił dla zwiększenia potęgi naszej ukochanej Ojczyzny”.

Sztandar Młodych
dziennik Związku Młodzieży Polskiej
nr 131

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.