Tablica ku czci Feliksa Paplińskiego w Wołominie. Fot. Bolesław Szulim.

Uroczystość ku czci zasłużonego bojownika o Polskę Ludową Feliksa Paplińskiego

16 bm. w Wołominie pod Warszawą odbyły się uroczystości poświęcone pamięci nieugiętego bojownika o władzę ludu w Polsce, wieloletniego działacza Komunistycznej Partii Polski i Polskiej Partii Robotniczej, zamordowanego bestialsko przez okupantów hitlerowskich — Feliksa Paplińskiego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, umieszczonej na murach Wołomińskich Zakładów Szklarskich, gdzie pracował i rozwijał swą działalność rewolucyjną Feliks Papliński, wzięli udział mieszkańcy Wołomina oraz liczne delegacje I poczty sztandarowe z okolicznych zakładów pracy. Do zebranych przemówił towarzysz pracy i walki niezłomnego rewolucjonisty, przedstawiciel KC PZPR tow. Stanisław Łapot. Przy dźwiękach Międzynarodówki nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, której napis głosi:

„W tej hucie pracował Feliks Papliński, działacz KZMP, KPP i PPR, nieugięty bojownik o wyzwolenie narodowe i społeczne, o Polskę socjalistyczną, zamordowany 16.X.1942 r. przez okupanta hitlerowskiego.

Cześć Jego pamięci!“

W imieniu młodzieży Wołomińskich Zakładów Szklarskich nazwanych obecnie imieniem Feliksa Paplińskiego, przemówił przewodniczący koła ZMP Zdzisław Chajęcki: „W tym uroczystym momencie — powiedział on m. in. — my, młodzi robotnicy Zakładów im. Paplińskiego, zdając sobie sprawę z wielkości stojących przed nami zadań, przyrzekamy iść drogą, którą kroczył niezłomny bojownik o socjalizm — Feliks Papliński. Przyrzekamy codzienną wydajną pracą przyczyniać się do umocnienia potęgi Polski Ludowej, o którą przez całe swoje życie walczył Papliński“.

Feliks Papliński

Pierwszy wieniec u stóp tablicy składa najbliższa rodzina poległego bohatera. Następne wieńce składają najbliżsi przyjaciele i towarzysze pracy i walki, Feliksa Paplińskiego, delegacje zakładów pracy, organizacji społecznych i młodzieżowych.

Po przemianowaniu ulicy, przy której znajdują się Zakłady Szklarskie — na ulicę im. F. Paplińskiego, w sali Technikum Szklarskiego odbyła się akademia. W przemówieniu, poświęconym rewolucyjnej działalności Feliksa Paplińskiego, przedstawiciel KC PZPR tow. Stanisław Łapot stwierdził m. in.: „Wspominając Feliksa Paplińskiego, czcimy w nim nieugiętego i bezkompromisowego bojownika, który zawsze znajdował się w pierwszych szeregach walczącego proletariatu, a gdy zaszła potrzeba, oddał swe życie za Polskę Ludową. Czcimy w nim gorącego i niezachwianego orędownika braterstwa, przyjaźni i sojuszu narodu polskiego z narodami Związku Radzieckiego. Życie Paplińskiego — to symbol bohaterstwa, poświęcenia i się sprawie klasy robotniczej, i symbol gorącego patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny“.

W drugiej części akademii wybitny poeta Władysław Broniewski recytował swoje wiersze poświęcone pamięci Paplińskiego.

Trybuna Ludu
1952, R. 5, nr 322

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.