Strzeleckie kino w Zielonce

Oddział Z. S. ZIELONKA na jesieni roku 1934 po długich zabiegach i wysiłkach uzyskał od Władz Wojskowych wydzielenie placu do swego użytku, a dzięki poparciu miejscowych władz wojskowych i własnej pracy postawił na tym placu świetlicę z dużą salą, sceną, 4-ma pokoikami i kabiną do wyświetlania obrazów. Po objęciu Oddziału w lecie 1935 r. przez ob, komp. Siellickiego, jako Komendanta, a obecnie Kierownika Oddziału, Władze Oddziałowe przystąpiły do urządzenia placu do ćwiczeń W.F., urządzając ma nim siatkówkę, koszykówkę, tor łuczny, występując jednocześnie do władz Powiatowych Z.S. z prośbą o zatwierdzenie w Zielonce Ośrodka Wychowania Fizycznego dla Gm, Marki, przedstawiając plan dalszej rozbudowy tegoż ośrodka, przewidując w nim boisko, bieżnię, skocznie, rzutnię i t.p.

Władze Powiatowe plan ten i Ośrodek Wychowania Fizycznego zatwierdziły i Władze Oddziałowe przystąpiły do stopniowego realizowania swych zamierzeń. Brak jednak gotówki (członkowie Oddziału wszyscy są bezrobotni) utrudniał pracę i nasunęła się myśl uruchomienia kina (w Zielonce wogóle kina niema), celem zdobycia tym sposobem potrzebnych środków materjalnych do wykonania planu robót. Myśl uruchomienia kina podał ob. Stelmaszczyk i systematycznie dążył do zrealizowania swego planu, skutkiem czego w dniu 28 marca 1936 r. kino zostało otwarte w świetlicy Oddziału wyświetleniem obrazu „Szaleńcy”. Duża frekwencja w dniu premjery daje podstawę do przypuszczenia, że impreza ta będzie cieszyła się powodzeniem i może dać przy dobrem technicznem postawieniu niezły wpływ, który da możność Oddziałowi zrealizowanie swych projektów.

Dzięki staraniom ob. komp. Siellickiego, Oddział przystąpi do budowy na placu przy świetlicy przedszkola, które ma zamiar ma jesieni uruchomić i prowadzić dla dzieci mieszkańców Zielonki wspólnie z miejscowem kołem Z.P.O.K. W ciągu zimy w świetlicy był czynny kurs dla analfabetów, prowadzony przez st. ogn. Jakubowskiego z dużym nakładem bezinteresownej pracy, a w dniach 11.XI, i 1.II, zostały zorganizowane krótkie, lecz treściwe akademje z inicjatywy Oddziału i przy poparciu miejscowego nauczycielstwa w dniu 11.XI. 1935 r. Oddział urządził Święto sadzenia drze wek, sadząc około 350 drzewek wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego.

Strzelec – organ Związku Strzeleckiego
R.16, 1936, nr 15

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.