Dnia 23 IV. r. b. odbyły się II-gie w tym roku ćwiczenia polowe zorganizowane przez powiat grodzki Z. S. Warszawa — Praga. W ćwiczeniach tych wzięli udział przedpoborowi I i II stopnia P. W. wszystkich Oddziałów w ilości 340 strzelców. Powiat podzielony został na 2 grupy, t. j. na stronę “czerwoną” i “niebieską”. Tematem ćwiczeń dla strony “niebieskiej”, jako straży przedniej było: „Do godziny 13:00 zdobyć m. Zielonkę”, zaś strony „czerwonej”, jako nieprzyjacielskiej straży tylnej, wycofującej się w kierunku Wołomina: „Utrzymać m. Zielonkę do godz. 14:00″. Początek ćwiczeń o godz. 9:00. Broń: kb.; rkm.; lkm.; ckm. i ogień artylerii.
Strona „niebieska” nawiązała łączność z nieprzyjacielem już na linii: Kawęczyn — Ząbki — Drewnica. O godz. 10,00, z chwilą nawiązania łączności z nieprzyjacielem rozpoczęła się walka o każdą piędź ziemi. O godz. 13:00 strona “niebieska” po stoczeniu walki zajęła zachodnią część Zielonki oraz dworzec kolejowy. Do godz. 13:40 toczył się zacięty bój o drugą połowę Zielonki. O godz. 14:00 nieprzyjaciel wycofał się, udając się w kierunku Wołomina, pozostawiając na polu walki kilku „zabitych i rannych”.
Jak czerwoni tak i niebiescy dzielnie wykonywali swoje zadania. Jedni zdobyli główną część Zielonki — w nakazanym czasie. Ćwiczenia udały się.
W Zielonce odbył się obiad połowy, dostarczony przez 36 p. p. L. A. po którym nastąpił przemarsz obu stron przed kierownictwem ćwiczeń, poczym z humorem oddziały pomaszerować na odpoczynek do Warszawy.
Na uwagę zasługują: entuzjazm z jakim strzelcy wykonywali swoje zadania, należyte i sprawne funkcjonowanie gońcową patroli, placówek; sprawne i terminowe dostarczenie meldunków; doskonałe wykorzystywanie terenu tak pojedynczo jak i zbiorowo.
Ćwiczeniom tym w każdej miejscowości przyglądały się masy cywilów.
W ćwiczeniach tych wzięli udział również słuchacze Okręgowego kursu Oficerów Z. S. z zastępcą komendanta kursu st. komp. Halskim na czele. Przydzieleni oni byli częściowo jako rozjemcy, częściowo zaś do dyspozycji dowódców walczących stron.
Nadzór nad całością; ćwiczeń miał Komendant powiatu P. W. Nr. VII ob. kpt. Białkowski Jan. Kierownictwo ćwiczeń spoczywało w rękach komendanta powiatu Z. S. ob. st. komp. J. M. Jankowskiego i prezesa Zarządu powiatu ob. inż. A. Schlesingera.
Gazeta – Związek Strzelecki.
Okręg nr 1. R. 4, 1939 nr 2 (kwiecień)
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours