Rok 1966
Założenie drużyny w PSM “Słoneczna”. Drużyna otrzymała Nr 97, wszyscy nazywają ją “Słoneczna”. Wszystko jest pierwsze – biwak w Klembowie, udział w II Alercie Naczelnika ZHP itd. Drużynowym zostaje dh Jacek Wąsik. Równocześnie powstaje 50 Koedukacyjna Drużyna Zuchów prowadzona przez dh Ewę Knap i Bogumiłę Marszałek. Na rozpoczęcie Roku Harcerskiego 1966-67 – biwak w Mostówce i pierwsze Przyrzeczenie.
Rok 1967
Zimowe Wakacje spędzamy w “Piwnicznej Izbie” w bl. 5 razem z dziećmi z osiedla. Pierwszy raz działa kino “Słonecznik”. Pierwszy obóz drużyny w zgrupowaniu z harcerzami 12 MDH i ośrodka Zielonka w Skorzewie k. Kościerzyny.
Rok 1968
Biwak w Zakroczymiu. Udział w obozie hufca w Ocyplu. Zastęp Troglodyci bierze udział w stanicy NAL w Zielonce. Dh jacek wyjeżdża na studia do Krakowa, drużynę obejmuje dha Joanna Frączek.
Rok 1969
Obóz w Skorzewie razem z 12 MDH. Drużynę obejmuje dh Teresa Lament.
Rok 1970
I miejsce w hufcowym Festiwalu Małych Form Artystycznych. Biwak w Broku. I Zlot Hufca w Tłuszczu, wyróżnienie przez Komendanta Choragwi Maz. za regulaminowe umundurowanie. Obóz w Zakądku.
Rok 1971
Drużynę ponownie obejmuje dha Joanna Frączek. Pierwszy samodzielny obóz drużyny w Guziance k. Rucian, prowadzi pwd Jacek Wąsik.
Rok 1972
Drużynę obejmuje dha Ewa Gutowska. Obóz hufca w Tabórzu.
Rok 1973
Zimowisko drużyny w Międzybrodziu Bialskim. Obóz hufca w Berżałowicach. Obóz drużyny w Gzowie k. Pułtuska – kurs zastępowych. Drużynę obejmuje dha hm Dorota Banaszek.
Rok 1974
Powołanie drużyny w os. Lipińska, początek Szczepu. Dh phm Jacek Wąsik wraca z Krakowa i obejmuje Szczep. Pierwsze wspólne spotkanie na powitaniu wiosny. Podjęcie decyzji o nazwie Szczepu i nazwach drużyn. Działały wtedy Tuchola i Kampinos. Obóz szczepu w zgrupowaniu hufca w Dębkach k. Żarnowca. Rejs żeglarski omegami Węgorzewo-Pisz-Gzowo.
Rok 1975
Udział w rajdzie “Ścieżkami Kurierskiego Szlaku” w Beskidzie Sądeckim. I miejsce w hufcowych VIII Manewrach Techniczno Obronnych. Jedziemy na chorągwiane MTO. Nasi u Przewodniczącego Rady Państwa prof. H. Jabłońskiego w dniu 1 czerwca. Obóz szczepu w zgrupowaniu w Górze k. Orzysza. Spływ kajakowo-żeglarski Góra – Wielkie Jeziora Mazurskie – Narew – Gzowo. Obóz szczepu w NRD Berlin-Poczdam-Drezno. Połączenie szczepów w osiedlu i Szkole nr 5 w jeden “Słoneczny Szczep”. Powstają nowe drużyny Niepołomice, Czerwone Berety i próbna drużyna wodna Horn oraz drużyny zuchowe: Wesołe Biedronki, Uśmiechnięte Słoneczka, Zielone Żabki, Lesne Skrzaty, Wesoły Las. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie “Harcerze współgospodarzami osiedla”.
Rok 1976
Zimowisko “Rycerze Błękitnego Krzyża” w Strzegocicach k. Pilzna. Zimowisko w Pile starszych harcerzy z Tucholi. Choinka COBR Stolbud i nawiązanie współpracy z Zarządem WOPR w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. X-lecie Szczepu. Kampania “Bohater” – nadanie imienia gen. Mariusza Zaruskiego. Obóz Szczepu w Koninie k. Mszany Dolnej – wycieczki w Tatry i Gorce. Obóz drużyny wodnej w Ryni. Obóz zagraniczny Budapeszt – Bratysława – Sazawa – Praga. Rejs na “Makach” z Giżycka do Ryni. Spływ kajakowy Wdą.
Rok 1977
Stanica wodna w Ryni. Obóz Szczepu w zgrupowaniu w Piduniu k. Jedwabna. Obóz OHP Tucholi i wędrowny, rowerowy z Wołomina do Zamościa. Rejs omegami z Giżycka do Ryni. Ciągłe nieporozumienia i “walki” z Komendą Hufca znacznie osłabiają pracę szczepu. Rozpada się drużyna Niepołomice i próbna wodna, wcześniej Czerwone Berety. Powstaje Zwierzyniec jako drużyna żeńska a Kampinos przekształca się w drużynę męską.
Rok 1978
Zimowisko Szczepu w Szczawie k. Limanowej. Pierwszy raz jeździmy narciarskim wyciągiem orczykowym. “Walka” z Komendą Hufca staje się nie do zniesienia. Dh jacek Wąsik przekazuje Szczep dh hm Teresie Dzbeńskiej i przerywa pracę harcerską. Część harcerzy wyjeżdża na obóz do Borowa, część płynie na rejs żeglarski Zalew Zegrzyński – Bug – Narew. Komenda Chorągwi odwołuje dotychczasową hufcową a Rada Hufca wybiera na funkcję hufcowego hm Jacka Wąsika. Do czynnej pracy w szczepie powraca część harcerzy i instruktorów. Po tym niechwalebnym rozdziale historii Szczepu pozostaje nam bliska współpraca z Zarządem Oddziału PTTK.
Rok 1979
Zimowisko “Słoneczna Republika” w Strzegocicach k. Pilzna. Kampinos i Zwierzyniec zdobywają tytuły Drużyn Sztandarowych ZHP oraz odznaki chorągwiane. 3 tytuły Drużyn Mistrzowskich dla zuchów. Gościmy w szczepie pionierów radzieckich. Pierwszy raz w Rajdzie Świętokrzyskim. Zuchy wyjeżdżają na kolonię w Zambskach Kościelnych k. Pułtuska. Obóz Szczepu w zgrupowaniu w Glinie k. Małkini. Hm Teresa Dzbeńska przekazuje szczep dh hm Marii Radzkiej. Kończy swą działalność drużyna przy os. Słoneczna Tuchola.
Rok 1980
Zimowisko harcerzy mł. w Lisznej (Bieszczady) i harcerzy st. w Bartnym (Beskid Niski). Kolejne I miejsce w Rajdzie Norwidowskim. Znowu w Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim. Nasi w obsłudze Centralnych Manewrów Techniczno-Obronnych ZHP w Muszakach. Pierwszy raz zuchy jadą na samodzielną Kolonię Zuchową szczepu do Soli k. Biłgoraja. Na obóz jedziemy do Świerkocina k. O1981lsztynka, gdzie przyjmujemy pionierów z NRD. Po obozie rejs żeglarski Ruciane – Giżycko – Rynia. Powstają dwie nowe drużyny: Tuchola i Białowieża. Szczep ponownie hm Jacek Wąsik. Pierwszy raz święta Bożego Narodzenia i sylwester spędzamy w górach.
Rok 1981
Zimowiska: Tuchola i Białowieża jadą do Kopytowej k. Krosna, Kampinos i Zwierzyniec jadą do Szczawy k. Limanowej, a starsi na Obidzę k. Piwnicznej. Nasze narciarskie umiejętności znacznie się zwiększają, a i sprzętu przybywa. Wiosnę witamy w Puszczy Kampinoskiej i mamy bogate plany na lato.
Broszurka z okazji piętnastolecia Szczepu, rok 1981
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours