Ur. 26 grudnia 1921 w Sosnowcu – zm. 3 grudnia 1943 w Warszawie
Harcerz, s. Piotra (1897–1980) – budowniczego pieców szklarskich i Anny z d. Lulko, brat Bogusławy Haberko-Wróblewskiej (ur. 5 V 1929 w Żółkwi) – nauczycielki muzyki (klasa fortepianu). Od 1935 mieszkał przy ul. Józefa Poniatowskiego 7 w Wołominie. Z racji ciągłego przemieszczania się, wynikającego ze specyfiki pracy ojca, uczęszczał do szkół: w Żółkwi, Krakowie, Lublinie, w Siedlcach do Gimnazjum im. Biskupa Podlaskiego (obecnie I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny), w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście do Gimnazjum Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół Średnich. Ukończył kursy budowlane na tajnych kompletach. Po wybuchu II wojny światowej został wprowadzony w pracę konspiracyjną przez Wandę Wermińską.
Żołnierz Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych. Dowódca Sekcji Dywersyjno-Propagandowej z ramienia OW „Wilki”, a następnie NSZ. Szef propagandy NSZ na powiat Radzymin. Aresztowany przez Gestapo 6 XI 1943 w czasie tzw. blokady Wołomina przeprowadzonej przez niemieckie oddziały policyjne i wojskowe. Więzień Pawiaka przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie. Rozstrzelany wraz z 111 więźniami Pawiaka w egzekucji ulicznej na podwórzu spalonego domu przy ul. Puławskiej 21/23, obok zajezdni tramwajowej „Mokotów” 13/15 (3 XII 1943). Został upamiętniony w kościele Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Kościelnej 54 w Wołominie na tablicy poświęconej „Pamięci bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Wołomin poległych i pomordowanych w latach 1939−1945” oraz w miejscu poświęconym pamięci Polaków rozstrzelanych w czasie II wojny światowej przy ul. Puławskiej w Warszawie. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyżem Partyzanckim.
Źródło: informacje uzyskane od siostry Bogusławy Haberko-Wróblewskiej [Warszawa 11 VI 2015]; M. Kubacz, Miejsce uświęcone krwią mieszkańców Wołomina, [w:] Życiorysy z Wołominem związane…, dz. cyt., s. 425−426; „Obwieszczenie o egzekucji”, Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu, http://muzeumhw.org [dostęp: 22 XI 2016]; Wołomin-Zapisy Terroru-Repozytorium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami, www.zapisyterroru.pl [dostęp: 22 XI 2016].
+ There are no comments
Add yours