Koło Młodzieży Wiejskiej w Wujówce, pow. Radzymiński

Siewiarze! Z radością donosimy, iż od dnia 13.V.1934 roku jesteśmy Waszem koleżeństwem. Otóż mała i cicha dotąd wieś Wujówka w powiecie Radzymińskim, gminy Strachówka zaczęła bić żywszem tempem życia. Młodzieży jest u nas mało, lecz znalazło się kilka osób, którzy trzeźwymi oczyma patrzą na świat, i przy pomocy dzielnej naszej Pani Nauczycielki Stępniewskiej weszli w szeregi organizacji „Siew“.

Dnia 7.V. 1934 roku odbyło się walne zebranie na którem został wybrany zarząd i deklaracja wysłana do zatwierdzenia. Następnie zaprenumerowaliśmy „,Siew”. Dowiadujemy się o kursie przodowników, który ma się odbyć w Chrzęsnem. I z obawą czy nas przyjmą, wysyłamy delegatkę, którą miałam zaszczyt zostać. Z wielką radością przyjęłam to, gdyż kurs ten był pierwszem zbliżeniem z szerszą pracą społeczną. Przez tydzień czasu spędzonym na kursie zyskałam wiele. Odkryto mi w oczach wiele zagadnień i tajemnic wsi Polskiej.

Wracam ze zdobytą wiedzą i staram się jak najlepiej przekazać świeżemu koleżeństwu wszystko co zdobyłam. Z radością stwierdzam, iż po złożonym sprawozdaniu z kursu, prace w kole naszym zaczęły brać szybszy obrót. Ażeby rozwinąć i ułatwić pracę dzielimy sobie Koło na sekcje. Z powodu małej ilości członków, bo zaledwie 10 osób wywiązały się tylko 3 sekcje. Na czele poszczególnych sekcyj stanęli kierownicy. I już z pierwszych kroków widać, że dobre chęci, wyrażone na papierze będą wprowadzone w czyn.

Koło nasze chociaż tak młode, nie stoi może niżej od innych kół. Zbieramy się przeciętnie co dwa tygodnie. W przeciągu tak krótkiego czasu wprowadziliśmy u siebie księgi kancelaryjne. I pomimo przeszkód, jakie się piętrzą, z powodu nieuświadomienia ze strony starszych, Koło nasze rozwija się we wszystkich kierunkach. Liczba członków wzrosła obecnie do 13 osób.

Myślą, dążeniem i pragnieniem naszem jest w ciągu jednego roku dorównać Kołom, które pracują po kilka lat.

Stefa
sekret. Koła

Siew
organ Związku Młodzieży Wiejskiej
R. 21, 1934, nr 17

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.