siew mlodej wsi e

Coś i o nas

— „Kolego, za mało mówicie ogółowi o pracy na waszym terenie“. — Temi słowy zganiła mnie kol. Wanda Napłoszkówna, instruktorka pow. Radzymin. A było to w czasie jej obecności podczas zjazdu sąsiedzkiego Młodej Wsi, który odbył się w dniu 1.IX.35 r. we wsi Dybów, odległej o 3 kim. od Radzymina. „Kolego, dlaczego do „Siewu Mł. Wsi“ nie piszecie, dlaczego nie dajecie znaku życia o pracy na waszych terenach, a przeciwnie cichusieńko siedzicie i wszyscy płaczą, że u was praca stoi pod psem, a tymczasem, jak mogę zaobserwować, praca na waszym terenie jest pięknie zorganizowana i najlepiej w niej stoicie“. No, czy stoimy, to nie powiedziałbym, gdyż my zawsze jesteśmy w ruchu i dlatego może i praca nasza daje pewne rezultaty, czego koleżanka jest świadkiem.

A dowody tej pracy są proste i same za siebie mówią: a) zebrania zarządów Kół Młodej Wsi na terenie gm. Radzymin co dwa tygodnie, na których jest obowiązkowa obecność wszystkich członków zarządów kół, b) Zjazd Gminny Kół Młodzieży Wiejskiej, w celu założenia sąsiedzkiego Związku, odbył on się w dniu 1.IX.1935 r. we wsi Dybów, koło Radzymina.

O godz. 10-ej rano na placu Kościuszkowskim poczęła się skupiać młodzież: koleżanki i koledzy z Koła w Ciemnem przynoszą z sobą uwity własnoręcznie wieniec, który złożono pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po sumie ruszyliśmy pod pomnik Kościuszki, tu złożono wieniec i kol. Wojda przemówił, zaprosił wszystką młodzież do wzięcia udziału w zjeździe i uroczystości wyświęcenia krzyża, wystawionego w Dybowie staraniem i z funduszów miejscowego Koła Młodzieży Wiejskiej. Raźno ruszyła młodzież ze śpiewem do Dybowa. Sala gotowa a i muzykanci obecni, zaczyna się muzyka, no i tańce, o godz. 15 przyjeżdża Sekretarz Wydziału Powiatowego, p. Typiak, który zarazem jest członkiem zarządu powiatowego Młodej Wsi, zaczyna się zebranie, które zagaja kol. Wojda.

Przy wyborach zarządu jednogłośnie wybrano kol. Wojdę Czesława na prezesa, na członków zarządu wybrano kol. kol.: Kuśmierską Jadwigę, Sieradzkiego, Jaworskiego M., Kornackiego J., Maciołka J., Daszyńskiego Seweryna. Do Komisji Rewizyjnej? weszli kol. kol.: Dąbrowski z Łosia, Zacheja St. z Ciemnego, Chruściela W. nauczyciela z Łosia. Po zebraniu poświęcono krzyż; obecnych było przeszło 600 osób, a potem odbyła się zabawa taneczna aż do rana, członkowie zadowoleni poszli do domów, wynosząc z sobą jak najlepsze wrażenie, oraz siłę do dalszej pracy w swych kołach.

Otóż, Koleżanko instruktorko, teraz Wam odpowiemy : my nie chcemy być głośnemi dzwonami, które daleko słychać, ale ulem pszczół, wypełnionym słodkim miodem pracy i miłości braterskiej.

Siew Młodej Wsi
organ Centralnego Związku Młodej Wsi
29 września 1935, R. 22, nr 39

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.