historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń samorząd Tłuszcz wycinki wydarzenia

Wacław Sieroszewski honorowym obywatelem Tłuszcza
0 (0)

Gmina Tłuszcz pod Warszawą jako gmina miejsca urodzenia prezesa Akademji Literatury i bojownika o Niepodległość Wacława Sieroszewskiego, w uznaniu Jego zasług dla literatury i Państwa nadała Wacławowi Sieroszewskiemu obywatelstwo honorowe Gminy, przy powzięciu uchwały o treści następującej:

Rada Gminna Gminy Tłuszcz, korzystając po raz pierwszy z uprawnień ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. Ust. Nr. 35 poz. 294) na podstawie art. 1, powołanej ustawy, w uznaniu zasług dla literatury polskiej wynikających z twórczości pisarskiej, ofiarnej i pełnej poświęcenia pracy w walkach o Niepodległość Polski, oddania dla Twórcy Niepodległego Państwa Marszałka Józefa Piłsudskiego i umiłowania jego idei, nadaje Wacławowi Sieroszewskiemu, Pierwszemu Prezesowi Polskiej Akademji Literatury, urodzonemu w Wólce Kozłowskiej gminy Tłuszcz, Obywatelstwo Honorowe Gminy.

Uchwała powyższa umieszczona na artystycznie wykonalnym dyplomie honorowym, została wręczona zasłużonemu obywatelowi, w dniu 76 rocznicy Jego urodzin 24 b. m., przez delegację Gminy w osobach: posła na Sejm Stanisława Kielaka, wójta Kielaka, radnego Maciejewskiego i pracownika Zarządu Kruka.

Jednocześnie z powzięcie uchwały o obywatelstwie nadano drodze prowadzącej do miejsca urodzenia Wacława Sieroszewskiego z Tłuszcza, nazwę: „Alei Wacława Sieroszewskiego” oraz zainicjowano budowę szkoły Jego imienia w miejscu urodzenia.

Kurjer Poranny
R. 58, 1934, nr 246

 760 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.