Wiadomości z Parafji św

Caritas Marki – pierwsze działania

Oddział katolickiego Związku Caritas został zorganizowany na zebraniu dn. 29-go listopada. Postanowiono urządzać zebrania w soboty po pierwszym i po piętnastym każ dego miesiąca po nieszporach. Zebrań takich było dopiero dwa. W tym krótkim jednak czasie zdołano już rozdać 42 zł. bonami do sklepu Spółdzielniczego „Marki“, na produkty spożywcze, 18 zł. doraźnej zapomogi. Urządzono gwiazdkę dla dzieci za 201 zł. Rozdano stu piętnastu dzieciom porcje: po kilo chleba, strucel i pół kilo kiełbasy. Doprowadzono do ślubu jedno biedne „dzikie” małżeństwo urządzono jeden chrzest dla biednego dziecka, co razem kosztowało 12 zł.

Trudno tu wyliczyć, co zrobili poszczególni członkowie Oddziału Caritas, niosąc pomoc biednym w naturze ale przedewszystkiem muszę tu podziękować Siostrze Przełożonej Schroniska „Jutrzenka”, dzięki której była urządzona gwiazdka dla dzieci. Bóg zapłać służbie tegoż Schroniska, która złożyła 30 zł. Bóg zapłać pp. Leszczyńskiej i Antoszczukowej za chleb, Stowarzyszeniu Kobiet „Przezorność”, pani Grędzickiej, pani Borkowskiej i wszystkim ofiarodawcom. Bóg Wam stokroć zapłaci, bo co czynicie biednym, On poczyta to jakobyście Jemu czynili. A biednych wzywam tu do modlitwy za swoich dobrodziejów. Dodać jeszcze należy, że nasz Oddział parafjalny Caritas został już zarejestrowany w Związku Warszawskim i opłacona składka 25 zł. za 1932 r. Zarząd zaś naszego oddziału tworzą młodzi dzielni pp. Bolesław Pietrzyk, przewodniczący Paweł Antoszuk, sekretarz i Antoni Gordon skarbnik.

Kwesta przed kościołem na biednych dała dn. 6 XII 17 zł., a dn. 20 XII 3,27 gr. Rodzin biednych mamy zarejestrowanych 125 lecz nie wszystkie jeszcze zostały sprawdzone. Ogółem wydano już 303,70 gr. Oto czyn katolicki.

Wiadomości Parafji św. Izydora w Markach
R. 1, nr 3 (grudzień 1931)

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.