Wołomin jest bodajże największym ośrodkiem rzemieślniczym, leżącym tak blisko od stolicy, a jakże ubogim opuszczonym pod względem urządzeń cywilizacyjnych. Na 17 tysięcy mieszkańców posiada on 3 tysiące rzemieślników. Rękodzieło polskie w tem mieście jest szczególnie upośledzone. Fatalne warunki życia, niedostatek i ubóstwo wyjątkowe, powodują zniechęcenie do życia społecznego. Dość powiedzieć, że na 25 istniejących w Wołominie różnych stowarzyszeń, żadne z nich nie może odpowiednio i dobrze prosperować, a większość tylko wegetuje. Prawie 60 proc. rzemieślników nie może wykupywać świadectw przemysłowych i pracuje samodzielnie, z trudem zdobywając sobie podstawy egzystencji. To też inicjatywa Zjednoczenia Stanu Średniego, mająca na celu rozbudzenie wśród rzemiosła chęci do życia społecznego, b. powoli i z trudem zdobywa chętnych do pracy.
Istniejące od pół roku zaledwie Stowarzyszenie Rzemieślników Chrześcijan, liczące do 150 członków, przekonawszy się o szkodliwej, partyjnej działalności C. Tow. Rzem. w Warszawie, zerwało z niem łączność i wszelkie stosunki, i przyłączyło się do miejscowego Koła Zjednoczenia Stanu Średniego. Z inicjatywy właśnie tego Stowarzyszenia Rzem. Chrześcijan i prezydjum Koła Zj. St. Śr. odbyło się w ubiegłą niedzielę, dnia 12 b. m., pod przewodnictwem prezesa Stow. Rzem. p. M. Duszaka, zebranie informacyjne rzemiosła wołomińskiego w związku z zarządzonemi już wyborami do Izby Rzemieślniczej województwa warszawskiego, która siedzibę swoją mieć będzie we Włocławku.
Na zebranie, w którem wzięło udział około 150 osób, przybył specjalny delegat Rady Zj St. Śr. z Warszawy, referent prasowy biura Rady i w półtoragodzinnem przemówieniu przedstawił zebranym następujące zagadnienia:
- Proces rozwoju rzemiosła polskiego od czasów zdobycia Niepodległości, t. j. w ciągu ostatnich 10 lat. Warunki moralne i materjalne. Brak jednolitości rzemiosła, powodujący upadek, znaczenie rękodzieła wśród całego społeczeństwa.
- Sprawa pomocy materjalnej Państwa dla rzemiosła. Kredyty Banku Gospod. Kraj. Stosunek obecnego Rządu do rzemiosła i do całego Stanu Średniego.
- Znaczenie Ustawy Przemysłowej, jako ustalonego już i jednolitego dla wszystkich dzielnic kraju polskiego prawa przemysłowego.
- Wprowadzenie Samorządu Gospodarczego, jako ostania faza organizowania podstawowych warunków życia i rozwoju rzemiosła w Polsce. Izby Rzemieślnicze. Ich znaczenie, cel i program działalności. Obowiązek rejestracji i głosowania do Izby Rzemieślniczej.
Następnie po dyskusji, jaka się wywiązała na tle referatu i zapytań przeróżnych ze strony słuchaczy, na które odpowiadał referent, zebrani uchwalili następujące rezolucje:
- Rzemieślnicy wołomińscy, zebrani dnia 12 sierpnia r. b. zwracają się do pana starosty radzymińskiego i do Rady Nacz. Zj. St. Śr. w Warszawie z prośbą o skłonienie czynników miarodajnych, aby głosowanie do Izby Rzemieślniczej odbyło się dla Wołomina nie w Radzyminie a w Wołominie.
- Zebrani proszą pana starostę w Radzyminie o wydanie odpowiedniego zarządzenia, aby magistrat Wołomina nie pobierał tak wysokich opłat za rejestrację (3 zł.), gdyż w przeciwnym razie większość rzemieślników nie będzie mogła się rejestrować.
Rezolucja ta również odnosi się i do Izby Skarbowej, która za wydanie zaświadczenia o wykupie świadectwa przemysłowego, pobiera 8 zł. 10 gr. — tak wysokiego haraczu rzemieślnicy nie są w stanie ponosić.
Na zakończenie wreszcie uchwalono podziękować Radzie Zj. St. Śr. w Warszawie, za jej dotychczasową, tak owocną i pożyteczną działalność dla rzemiosła i prosić w dalszym ciągu o opiekowanie się interesami rzemiosła, celem wydobycia go z dotychczasowego upadku materjalnego.
Gazeta Poranna
Dawniej 2 Grosze – niezależne pismo narodowe
R. 14, 1928, no 170
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours