Uroczystości przysposobienia wojskowego w Wołominie

W Wołominie odbyło się uroczyste święto P.W. O godzinie 9 rano oddziały strzeleckie harcerskie i straży ogniowej przybyły do kościoła na mszę, po której miejscowy proboszcz ks. Golędzinowski wygłosił gorące przemówienie o rozwoju i znaczeniu P. W. O godzinie 11 odbyła się defilada, którą przyjął ofic. instr. kapitan Studziński w asyście całego zarządu oddziału Wołomin z prezesem Szczęsnym na czele, przedstawicieli władz miejscowych z burmistrzem miasta Wołomina, Czajkowskim, ks. proboszczem Golędzinowskim i komisarzem powiat. Radzymińskiego, Maciążkiem na czele. Władze komendanckie reprezentował komend. obwodu Warszawskiego ob. J. Niedziałkowski z adjutantem Włodarskim i kierownikiem kancelarji M. Feldmanem.

W defiladzie wzięły udział oddziały P. W.: „Strzelec” z Wołomina, Radzymina, Tłuszcza, Dybowa, Ciemne, straż ogniowa Wołomin, Miąsse, Lipka, Międzyleś oraz harcerze i harcerki Wołomina.

Po defiladzie odbyła się na rynku wspólna fotografja, po której gorąco i podniośle przemawiali pp. Szczęsny i kapit. Studziński, wznosząc okrzyki na cześć P. Prezydenta Rzeczypospolitej i Marszałka
Piłsudskiego. Po południu o godz. 15 na miejscowem boisku odbyły się zawody sportowe i pokazy wojskowe. Związek strzelecki zdobył nagrody: III-ą w biegu sztafetowym (Zamrzycki – Radzymin) oraz wszystkie 5 nagród w pięcioboju wojskowem; powszechne uznanie zdobył sobie bojową postawą i wyćwiczeniem oddział Wołomina w pokazach wojskowych, 1926wielkiem zainteresowaniem cieszyła się pogadanka kapitana Studzińskiego o walce gazowej, ilustrowana pokazami walki i obrony przeciwgazowej (atak gazowy i odparcie). Podczas uroczystości przygrywała orkiestra miejscowej straży ogniowej.

Kurjer Poranny
R. 50, 1926, no 173

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.