W dniu 20 sierpnia 1933 r. odbył się Zjazd Sąsiedzkiego Związku Kół Młodzieży Wiejskiej „Siew” w Urlach, Okręgu Radzymińskiego. O godzinie 10 rano do kaplicy w Urlach, przybył liczny korowód młodzieży siewowej ze wszystkich Kół. Na czele korowodu, chorąży Kola Mł. z Pogorzelca niósł z wielką dumą nowy sztandar swego Koła. Za sztandarem karnie posuwał się oddział przysposobienia wojskowego siewiarzy. W pewnej odległości maszerował świeżo zorganizowany oddział pogotowia pożarnego, a następnie maszerowali czwórkami koleżanki i koledzy. Mszę św. celebrował ksiądz kapelan Wyrzykowski. Po nabożeństwie korowód młodzieży siewowej ruszył w kierunku placu szkoły powszechnej w Julinie.
O godzinie 13-ej przybył na plac ks. kapelan Wyrzykowski, który dokonał poświęcenia sztandaru Koła Mł. w Pogorzelcu, wykonanego całkowicie przez Kierowniczkę Szkoły Powsz. w Julinie, oraz poświęcenia placu 6-cio morgowego darowanego dla szkoły powszechnej w Julinie przez p. Helenę i Ignacego Paderewskich. Rodzicami chrzestnym i sztandaru byli: Przełożona Szkoły Hodowli Drobiu w Julinie, p. Laura Hrechorowiczowa oraz Inspektor Szkolny, p. Laube. Po ceremonji poświęcenia i udzielonem błogosławieństwie dla młodzieży siewowej. Ks. kapelan Wyrzykowski b. pięknie przemówił do zebranych, zachęcając do wytrwania w podjętej zbożnej pracy dla dobra Państwa i Narodu. Następnie przemówił inspektor szkolny, podkreślając w podniosłych słowach wielkie znaczenie uroczystości dla rozwoju ruchu oświatowego, wyraził podziękowanie kierownikom akcji oświatowej na miejscowej placówce. Zaapelował do Młodzieży, by pilnie kroczyła dobrze wytkniętą im drogą, strzegąc honoru organizacyjnego. Zaś do zgromadzonego społeczeństwa, podkreślił, że wiemy, iż niebawem, na poświęconym dziś placu, zgodnie z wszczętą akcją, stanie odpowiedni budynek szkolny i że społeczeństwo winno tę sprawę poprzeć. Zjazd odbył się w sali Szkoły Hodowli Drobiu w Julinie. Porządek obrad Zjazdu był następujący:
- Powitanie.
- Referat ideowy kol. Jerzego Ciemniewskiego i dyskusja.
- Sprawozdania: Zarządu i Komisji Rewizyjnej, program pracy oraz dyskusja.
- Wolne wnioski.
Przewodniczący kol. Stanisław Chmielewski powitał licznie zebraną młodzież siewową. Następnie przemawiali: Inspektor Szkolny i Prezes Okr. Zw., p. Lumbe, oraz delegat Stów. Miłośników Urli, Franciszek Piotrowski, życząc Zjazdowi pomyślnych obrad. Kol. Ciemniewski, w referacie swym w sposób niezwykle przejrzysty i rzeczowy skreślił etapy bytowania wsi polskiej oraz całą piękną ideologję Związku Siewowego i jego wspaniały rozwój oraz dodatni wpływ na kształtowanie dobrobytu w Państwie. Zebrani po wysłuchaniu referatu w wieikiem skupieniu podziękowali kol. prezesowi z Centrali burzą oklasków. Następnie ze sprawozdania Zarządu widać, jak to podkreślił wice-prezes O.Z.M.W., kol. Gajowniczek, że Związek Sąsiedzki rozwinął działalność we wszystkich kierunkach, pomimo, że brak było ludzi do pracy. Pomimo braku lokalu, gotówki, w specjalnie trudnych warunkach, Związek rozwinął działalność w sekcjach: kulturalno-oświatowej, teatralnej, samorządowej, przysposobienia rolnego, pracy koleżanek, przysposobienia wojskowego i pogotowia pożarnego. Odbyły się tu i dokształcające kursy wieczorowe, kursy robót ręcznych, kurs higjeniczny, obsadzanie dróg drzewami owocowemi i miododajnemi, wysłanie jednego kolegi do Szyc, dwóch do szkoły rolniczej i jednej koleżanki na 10 dn. kurs C.Z.M.W., 2-dniowy kurs w Urlach, wszczęto akcję budowy Szkoły Powszechnej i świetlicy Związku w Julinie, szereg przedstawień i obchodów świąt narodowych, zebrań, aby przekonać się o istotnej żywotności Związku. Dodać należy, że na skutek współpracy ze Szkołą Powszechną w Julinie, zmienił się stosunek miejscowej ludności do Związku. Związek przy wszelkich zetknięciach się z miejscowem społeczeństwem, służył bezinteresownie radami i wskazówkami. Widać, że się coś zmieniło że coś wżarło się do duszy wsi, co ją rozwija i stopniowo, choć powoli uszlachetnia. Widać, że Związek położył szczególny nacisk na pracę.
Z kolei Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zw. Sąs., wójt gminy Urle, kol. Wierzbicki, złożył sprawozdanie z działalności kasowej Związku, z którego widać, że budżet w dochodach i wydatkach zamyka się sumą 535,261 zł. Na dochody złożyły się: subwencje Wydziału Powiatowego w Radzyminie, subwencje Urzędu Gminy Urle i dochody organizacyjne.
Po zamknięciu obrad, Przełożona Hodowli Drobiu w Julinie, podejmowała obiadem gości Zjazdu, t. j. przedstawicieli władz i organizacyj na bardzo pięknej i stylowej werandzie pałacu pp. Paderewskich.
Po przerwie o godz. 19 zespół Teatralno-chóralny „Malwa” przy Zw. Sąs. odegrał w lokalu domu Ludowego Stowarzyszenia Miłośników Urli przedstawienie amatorskie p.t. „Bolszewicy pod Warszawą”. Po przedstawieniu odbyła się zabawa taneczna.
Siew – organ Związku Młodzieży Wiejskiej
R. 20, 1933, nr 17
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours