Poświęcenie Domu Ludowego

(…) Otóż odbyło się u nas w dn. 6 lipca b-r. poświęcenie Domu Ludowego, powstałego dzięki staraninom Stow. Miłośników Urli. Rzecz przedstawiam, jak było. O gdz. 11 m. 30 r. została odprawiona przed polowym ołtarzem msza św. przez ks. prałata Michalskiego w asyście miejscowego kapłana ks. Białko. Poczem wygłosił ks. prałat Michalski kazanie, w którem między in. tematami nadmienił, że ludność miejscowa modlić się winna za tych. którzy tak ofiarną pracą starają się pracować wśród ludu. Poczem Prezes Stowarzyszenia P. Roman Pawelski, wygłosił przemówienie, witając Wice-wojewodę p. Władysława Długockiego i gości. Zobrazował etapy prac dokonanych i zamierzonych. trudności jakie przezwyciężyć należało. Kończąc wzywał do pracy służenia radami i wskazówkami. Pan wice-wojewoda przecinając symboliczną wstęgę zakomunikował, że władze w miarę możności przciwności będą usuwały i popierały zamierzenia. Następnie łącznie z ks. prałatem wszedł do wnętrza budynku. Ks. Prałat Michalski dokonał uroczystego poświęcenia. Ulewa przeszkodziła podniosłej uroczystości.

Po obiedzie odbyły się zawody sportowe. Ofiarna Y.M.C.A. przywiozła 2 autami ciężarowemi 40 zawodników, którzy zademonstrowali piłkę siatkówkę, boks, klasyczną ciężką atletykę. Przeciąganie linami zainteresowało miejscową ludność i ożywiło ją – szczególniej przeciąganie liną pań. Następnie na wbity w ziemię słup 12 m. wysokości i wysmarowany szarem mydłem wdrapywali się chcący osiągnąć wierzchołek. W zamian za co mieli otrzymać nagrodę. Kilku amatorom nie udało się zamierzeń uwieńczyć rezultatem, aż żołnierz z orkiestry, która ochoczo przygrywała z 21 pp. w szybkim tempie wdrapał się ku uciesze zgromadzonych. Jednocześnie odbywała się loferja fantowa. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna. Imprezy związane z uroczystością otwarcia domu ludowego były pokazane ludności miejscowej po raz pierwszy i oczekiwać powtórzenia ich będą w przyszłości.

W sobotę dn. 12 lipca odbyły się wybory rady gminnej i wójta. Największą ilość głosów na wójta otrzymał p. Wierzbicki z Bożym, dotychczasowy zastępca wójta gminy Jadów. W niedzielę dnia 13 b. m. członkowie zarządu Stow. Mił. Urli pp. radca Pietrzykowski, osob. sekr. Ministra Pracy i p. Pawelski odbyli konferencje z kandydatem na wójta p. Wierzbickim w obecności urzędnika województwa p. Pełczyńskiego. Konferencja ta przyniosła pożądane rezultaty, gdyż uzgodniono ścisłą współpracę gminy ze Stowarzyszeniem. Ta jedność jest dla pracy twórczej w tej gminie niezbędną i pożądaną. Oczekiwać należy pierwszych posunięć.

I w pracy tej Redakcja „Głosu Wołomina” życzy serdeczne: szczęść Boże. O działalności Stów. Miłośników Urli napiszę jeszcze w następnej korespondencji, po nadzwyczajnem Walnem Zebraniu Stowarzyszena Miłośników Urli, zwołanem na dzień 20 lipca r. b.

Letnik

Głos Wołomina, Radzymina, Mińska Mazow.
R. 1, nr 4 (lipiec 1930)

Loading

Autora wspiera

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.