Manifestacyjna dostawa zboża

Inne gromady nie chcą pozostać w tyle

Dzień 17 października br. był wielkim świętem dla chłopów ze zniszczonej podczas działań wojennych, wsi Wólka Radzymińska w woj. warszawskim. W dniu tym mało i średniorolni chłopi odstawili zbiorowo manifestacyjnie do punktu skupu w Radzyminie resztę zboża z dostaw zaplanowanych na rok gospodarczy 1950-51. W ten sposób chłopi z Wólki Radzymińskiej wykonali podjęte niedawno na zebraniu gromadzkim zobowiązanie dla uczczenia 35 rocznicy wielkiej Rewolucji Październikowej. Zobowiązanie obejmowało również naprawę 800-metrowego odcinka drogi.

W dniu manifestacji — długi sznur naładowanych workami furmanek zajechał przed punkt skupu w Radzyminie. Na czele — czerwone transparenty głoszące hasła sojuszu robotniczo-chłopskiego. Panuje nastrój radości. Zobowiązanie zostało wykonane. Chłopi z Wólki w pełni zdają sobie sprawę ze znaczenia manifestacyjnej zwózki zboża.

Czyn chłopów z Wólki Radzymińskiej odbił się szerokim echem w okolicy. Odległa od Wólki o 4 km gromada Beniaminów nie chce pozostać w tyle. W najbliższych dniach chłopi tej gromady zbiorowo dostawią zboże i wykonają roczny plan skupu. Gmina Kobyłka podjęła zobowiązanie przedterminowej dostawy zboża, podnosząc jednocześnie plan o 7 ton.

Dziennik Łódzki
1950-10-19 R. 6 nr 288

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.