Wołomin w okresie międzywojennym był znaną miejscowością letniskową i uzdrowiskową dla Warszawy. Nasze miasto wśród mieszkańców stolicy znane było ze swoistego mikroklimatu sosnowego. Wielu z nich zbudowało tutaj swoje wille, dwory, a te które zachowały się do dzisiaj stanowią sentymentalną pamiątkę tamtego okresu. Ogromną atrakcją międzywojennego Wołomina był tramwaj konny, obsługujący przede wszystkim letników przybywających na wakacje i weekendy z Warszawy.
Starzy mieszkańcy Wołomina opowiadają, iż na odpoczynek do naszego miasta przyjeżdżali, m.in.:
- Eugeniusz Bodo – jeden z najpopularniejszych aktorów międzywojennej Polski. Urodził się 29 grudnia 1899 r. prawdopodobnie w Genewie. Ojcem Eugeniusza Bodo był szwajcarski inżynier Teodor Junod a matką Polka Jadwiga Anna Dorota Dylewska. Na dużym ekranie zadebiutował w 1925 r. rolą w filmie pt. “Rywale” i od tego momentu rozpoczęła się jego spektakularna popularność. Aktor wystąpił w około 30 filmach, m.in. “Jego ekscelencja subiekt”, “Czy Lucyna to dziewczyna”, “Piętro wyżej”, “Paweł i Gaweł”. Zmarł z głodu i wycieńczenia 7 października 1943 r. w sowieckim łagrze.
- Adolf Dymsza (właściwie Adolf Bagiński) – znany polski aktor filmowy i kabaretowy. Urodził się 7 kwietnia 1900 r. w Warszawie. W latach 1925 -1931 występował w słynnym kabarecie Qui Pro Quo, zyskał wówczas znaczną popularność i stał się znanym aktorem rewiowym. Koniec życia spędził w Domu Opieki Społecznej w Górze Kalwarii gdzie zmarł w 1975 r. Aktor został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
- Michał Znicz (właściwie Michał Feiertag) urodził się w 1888 r. w Warszawie. Zadebiutował w 1918 r. na deskach stołecznego teatru “Sfinks” wykonując monolog Gogola “Wariat” Był aktorem niezwykle utalentowanym chociaż nigdy nie zdobył wielkiej popularności. Stworzył jednak niezapomniane role w takich filmach jak: “Pani Minister tańczy”, “Dwie Joasie” czy “Kłamstwo Krystyny”. W okresie II wojny światowej znalazł się za murami warszawskiego Getta skąd wydostała go żona aktorka Janina Morska. Zginął w Pruszkowie w wigilię Bożego Narodzenia 1943 r.
- Adam Aston (właściwie Adolf Loewinsohn) urodził się 17 września 1902 r. w Warszawie. Ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r., brał też czynny udział w bitwie pod Monte Casino. Ogromną popularność przyniosły mu sentymentalne tanga, m.in. : “Jesienne róże”, “Każdemu wolno kochać”, “Serce matki” oraz filmy takie jak, “Dwie Joasie”, “Każdemu wolno kochać”. Po wojnie zdecydował się zostać na emigracji. Zmarł w Londynie w 1993 r.
Uroki Wołomina i jego letniskowe walory doceniali także: pisarz i krytyk literacki Ferdynad Hoesick, geograf Wacław Nałkowski, którego w Wołominie odwiedzali, m.in. Adolf Dygasiński, Xawery Dunikowski, Ignacy Radliński, Janusz Korczak i wielu innych wybitnych przedstawicieli epoki.
+ There are no comments
Add yours