Parafia św. Izydora w Markach (VIII)

Pomnik Poległych Żołnierzy w bitwie w 1920 r. na cmentarzu w Markach. "Tygodnik Illustrowany", nr. 45. 3.11.1932 r.
Pomnik Poległych Żołnierzy w bitwie w 1920 r. na cmentarzu w Markach. "Tygodnik Illustrowany", nr. 45. 3.11.1932 r.

Z maja 1916 r. pochodzi darowizna 1/8 morgi gruntu z przeznaczeniem na cmentarz od Karola Borkowskiego. Już wczesnym latem 1917 r. odbyło się zebranie parafialne, na którym ostatecznie uchwalono rozpoczęcie działań mających na celu dokładniejszą lokalizację miejsca i wykupienie gruntów pod cmentarz. W tym celu Rada Parafialna oraz ks. Dominik Budzejko wybrali Zarząd Dozoru Cmentammego, którego członkowie zostali upoważnieni do zawierania umów, podpisywania darowizn, organizowania zbiórek i składek.

Parafia św. Izydora w Markach (V)

decyzją ówczesnego zwierzchnika Kościoła Rzymsko Katolickiego na ziemiach polskich ks. kardynała Aleksandra Kakowskiego kościół w Markach z dniem 20 października 1917 r. staje się samodzielną parafią, niezależną od parafii Matki Boskiej Loretańskiej na Pradze i jej grodziskiej filii, która teraz stała się filią podległą parafii w Markach. Proboszczem parafii mianowany został ks. D. Budzejko.

Towarzystwo przyjaciół Pustelnika — letniska

Nowe towarzystwo, jako teren swej działalności oznaczyło cała gminę Marki, dążąc, zgodnie z ustawą, do wprowadzenia i utrzymania na obszarze swej działalności wszelkich ulepszeń pod względem gospodarczym, zdrowotnym, sanitarno-hygjenicznym i ogólno-kulturalnym. Ponieważ Pustelnik posiada te same warunki klimatyczne. co Otwock, t. j. grunt piaszczysty, przepuszczalny i bezpośrednio przylega do sosnowych. pięknych lasów nieporęckich (20.000 dziesięcin), więc nie dziwnego, że w rozwoju Pustelnika zainteresowane są liczni mieszkańcy Warszawy, a miejscowy starosta Gajewski oraz jego zastępca, dr. Gołąb, okazali należyte zrozumienie i poparcie, szczególniej w usiłowaniach nowych władz Towarzystwa o zdobycie szosy, łączącej szosę Radzymińską z szosą Jabłonowską.