W Radzyminie

W długim szeregu miast i gmin, które zabiegliwi gospodarze, a — więc: burmistrz lub wójt pragną europeizować, to jest, zaprowadzać tam nowoczesne inwestycje w dziedzinie kulturalnej i gospodarczej, w owym długim szeregu — powtarzamy — jest niemały również szereg ich zakłopotanych gospodarzy i niema czemu dziwić się: plany inwestycyj gotowe, tylko… pieniędzy na wykonanie ich brak!

Do wymienionego powyżej szeregu miast należy i Radzymin, gdzie przedstawiciel „Głosu”, w toku pogawędki z p. Marszałem, długoletnim zabiegliwym burmistrzem tego miasta, miał możność dowiedzenia się o trudnościach, z, jakimi walczyć muszą wszelkie zamierzenia wobec braku odpowiednich funduszów. To jest niedomaganiem ogólnym, przejdźmy jednak do poszczególnych faktów.

Miasto utrzymuje 5 przedszkoli dla 250 dzieci, kosztuje to około 21,000 zł. rocznie. Ministerstwo Oświaty udziela na ten cel zaledwie 1,000, co jest tak niewystarczającem, że pomimo wszelkich wysiłków, by tę tak pożyteczną placówkę utrzymać, Magistrat, przy ogólnym niedostatku mieszkańców, będzie zmuszony przedszkola zamknąć o ile Ministerstwo nie zdecyduje się pokryć wydatków przynajmniej w części. A potrzebnych inwestycyj tyle, które dokonane w roku bieżącym będą jednak, bo są one gwałtownie pilne. Przeprowadzoną więc zostanie przeróbka rzeźni miejskiej podług najnowszych wymagań technicznych i sanitarnych.  Kładzie się nacisk na zupełne wykończenie budynku dla 2-ch szkół powszechnych; pomieszczą one 1200 dziatwy. Ale wykonanie tego zależy od stopnia zasiłku pieniężnego ze strony Skarbu.

Z innych prac przewidywane są: kapitalny remont magistratu, bruk paru ulic i naprawa dróg gruntowych. Założona w r. ub. miejska szkółka drzewna przedstawia się doskonale; liczy ona obecnie 21,000 drzewek ozdobnych i alejowych, które użyte będą na obsadzenie dróg i dla przyszłego parku miejskiego.

Głos Powiatu Warszawskiego Radzymina i Mińska Mazow.
R. 2, nr 6 (maj 1931)

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.