Dnia 17 czerwca. Serock.

Dla strzeżenia ważnej pozycyi Serocka, przy spływie Narwi z Bugiem, wysłano trzy szwadrony Krakusów, trzy bataliony dziesiątego pułku i cztery działa pod dowództwem Ambrożego Skarżyńskiego. Jądro tej garstki stało w Radzyminie, a do pustych i niedosypanych szańców, które z lewego brzegu Bugu patrzały na Serock, posyłano dwie kompanie piechoty na posterunek obserwacyjny.

Dnia 17 Czerwca rano, pobiegł generał Toll, na czele pułku husarów do Serocka, rozkazawszy brygadzie grenadyerów, batalionowi saperów i jednej bateryi dział spieszyć za sobą. Patrole rosyjskie wysunęły się aż do Zegrza, a za przybyciem saperów, Toll nakazał im udawać stawianie mostu naprzeciw Arcichowa, posługując się do tego kilkoma starem i statkami. Wysłany przez Skarżyńskiego na zwiady Piotr Wysocki, dowódzca dziesiątego pułku liniowego, bohater listopadowy, za zjawieniem się jazdy rosyjskiej po szosie z Serocka do Zegrza, odprawił czemprędzej do Radzymina pilnujące lichego szańca kompanie, a za ukazaniem się dział i piechoty rosyjskiej, doniósł Skarżyńskiemu, że liczne kolumny nieprzyjaciela zajęły Serock i szykują się do przeprawy.

Na te wieść, Skarżyński pod wieczór przybiega pod Arcichów, krzyżując się po drodze z ściągniętemi zewsząd czatami. W raca tedy cwałem do Radzymina, tern bardziej przeświadczony o rzetelności raportu Wysockiego, że z zmierzchem słyszy kilka wystrzałów armatnich. Tymczasem saperzy rosyjscy przez całą noc stukali siekierami w rozgłośne łodzie i beczki przy wtórowaniu rac i pobrząkiwaniu armat; na tem skończył się podjazd Tolla.

Spłoszony tym sposobem bohater napoleoński, Skarżyński raportuje do naczelnej komendy, że nieprzyjaciel postawił ciężkie działa za Bugiem, naprzeciw Arcichowa, pod opieką licznej piechoty i jazdy. Raport Skarżyńskiego wywołał prawdziwy popłoch w głównym sztabie. Skrzynecki porozsyłał przedwczesne rozkazy do cofania się za Wisłę; późniejsze zaś, dokładniejsze doniesienia Skarżyńskiego nie zdołały naprawić zamętu, jaki sprawiły.

Callier Edmund
Bitwy i potyczki stoczone przez wojsko polskie w roku 1831
1887

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.