duzykosciol

Kalendarium Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie lata 1928-1938

1928

Zbudowano organy do kościoła, fundacji parafianina Łado, który przeznaczył na ten cel 10.000 złotych.

1929

Ukończono ostatecznie budowę plebanii, którą stawiano od 1928 roku pod opieką i nadzorem Juliana Garbolewskiego z Komitetu Budowy Kościoła. Dotychczas proboszcz mieszkał prywatnie u państwa Łękawskich na ulicy Lipowej, potem u państwa Bartlów na rogu ulic Ręczajskiej i Kościelnej, a następnie w małym domku – spichrzu, tuż obok powstającej plebanii.

1931

Została wzniesiona wieża kościelna, zwieńczona strzelistym, stożkowym dachem, krytym blachą, fundacji parafianina Dąbrowskiego. Druga wieża, niższa, pozostała niedokończona.

1932

W lutym ksiądz proboszcz Jan Golędzinowski wyjechał do Warszawy. Ksiądz Arcybiskup Aleksander Kakowski powierzył mu nowo erygowaną na Targówku parafię pw. Chrystusa Króla. Proboszczem parafii został mianowany ksiądz Leon Jackowski. Parafia liczyła już około 8500 katolików. Ksiądz proboszcz Jackowski nabył od Heleny i Stefana Nasfeterów działkę, oddaloną o 4 km od kościoła, o powierzchni 55 580 m², z przeznaczeniem na cmentarz grzebalny. Ziemia została kupiona w części przez księdza, a pozostałą część państwo Nasfeterowie podarowali parafii. Stary cmentarz, założony przez księdza Jana Golędzinowskiego we wsi Lipiny Nowe, na którym pochowano 24 osoby, został przez ówczesne władze zamknięty, ponieważ znajdował się zbyt blisko zabudowań mieszkalnych.

1934

25 i 26 sierpnia Wołomin gościł księdza Arcybiskupa Stanisława Galla (1865–1942), który przyjechał do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej z wizytacją kanoniczną.

Licznie zebrana ludność miasta i okolicy, na czele z władzami miejskimi oraz duchowieństwem dekanatu radzymińskiego, gorąco witała swego Arcypasterza, który udzielił sakramentu bierzmowania 1400 osobom, kilkakrotnie przemawiał do wiernych wypełniających kościół w Wołominie i odwiedził zakłady dla starców i sierot prowadzone przez Siostry Albertynki.

Ksiądz Leon Jackowski za pracę w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej został odznaczony przywilejem noszenia rokiety i mantoletu.

1938

15 stycznia powstał Komitet Budowy Domu Katolickiego im. księdza Ignacego Skorupki, w którym siedzibę znaleźć miały stowarzyszenia katolickie, biblioteka, czytelnia i świetlica.

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.