Komisarz jest bezradny

Odwołanie się Związku w sprawie parcelacji majątku Fiukały pow. Radzymińskiego spowodowało interwencję Urzędu Wojewódzkiego, w wyniku której nastąpiło uzgodnienie przez p. Komisarza warunków nabycia przez 4 robotników określonych parcel, przy czym zadatki zostały wpłacone.

Na skutek wchodzenia na parcelę innych nabywców, robotnicy zwrócili się do Komisarza że skargą, że właściciel im nie zezwala uprawiać nabytych parcel, na co p. Komisarz oświadczył, iż nie ma przeszkód, by zaczęli rolę uprawiać. Robotnicy wobec tego na parcele weszli i zaczęli uprawiać i obsiewać pole; wkrótce jednak zostali przez policję usunięci z gruntu.

Na ponowną interwencję Komisarz oświadczył, że nie ma wyjścia w tej sprawie, gdyż właściciele sprzedane robotnikom parcele sprzedali powtórnie komu innemu. Parcelujący maj. Fiukały wykazał więc złą wolę w sprawie wypełnienia przepisów ustawy o wykonaniu reformy rolnej i swoich zobowiązań, wobec czego Związek wystąpił do Urzędu Wojewódzkiego o spowodowanie na zasadzie art. 66 ustawy przymusowego wykupu z maj. Fiukały terenu, niezbędnego na zaspokojenie uprawnień ustawowych robotników.

Życie Robotnika Rolnego
organ Związku Zawodowego Robotników Rolnych Rzeczypospolitej Polskiej
R.4, 1937, nr 7

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.