kronika rodzinna scaled

Poświęcenie elektrowni w Ząbkach

W zeszłym tygodniu ks. dr. M. Godlewski w asystencyi ks. prefekta Szkopowskiego dopełnił poświęcenia elektrowni w mieście ogrodzie „Ząbki”. W uroczystości Wzięło udział przeszło 100 osób akcyonaryuszy, przedstawicieli prasy i zaproszonych gości. Elektrownia posiada obszerną halę, w której narazie znajduje się jedna dynamo-maszyna o sile 50 koni. W przyszłości staną inne maszyny, tak, że ogólna siła wynosić będzie 500 koni. Instalacyę wykonała firma Siemens i Halske. Lampy elektryczne żarowe o silnem napięciu światła narazie rozmieszczone są w dzielnicy częściowo już zabudowanej.

Uczestnicy uroczystości zwiedzili część terenu „Ząbek”, na której znajduje się 16 estetycznie zbudowanych domów (wille), według projektów architektów: Tołwińskiego (jun.), Galęzowskiego, Bojemskiego i innych. Daleko posunięte są już roboty kanalizacyjne, które projektował inż. Radziszewski, on też ma obecnie nadzór nad wykonaniem tych prac, samą zaś pracą kieruje inż. Czajewski. Szefem robót elektrycznych jest inż. Gnoiński. Nad architekturą budowanych domów czuwa komitet, na którego czele stoi arch. Nienięwski. Plantacymi opiekuje się p. Szanior.

Wracając do samej uroczystości, nadmienić musi my, że zakończyła się ona ucztą, w czasie której panował miły nastrój. Z nielicznych toastów na wymienienie zasługuje toast ks. prałata Godlewskiego. Mówca dziękował T-wu akcyjnemu „Ząbki” za dar, jaki otrzymało T-wo opieki nad dziećmi, w postaci placu, obszaru 3000 łokci. Do daru tego dołączył hr. Adam Ronikier, imieniem wlasnem, akcyę wartości 1000 rubli na rzecz instytucyi, któremi opiekuje się ks. dr. M. Godlewski.

Kronika Rodzinna – pismo dwutygodniowe
R.47, nr 23 (7 czerwca 1914)

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.