historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

kronika wydarzeń przed I Wojną Światową przemysł wycinki Ząbki

Cegielnie w Ząbkach
0 (0)

W cegielnictwie i wogóle w przemyśle wyrobów z gliny, od lat kilku w kraju naszym ujawnia się rozwój w dodatnim kierunku. Np. w Ząbkach, w pow. warszawskim, przed laty założył cegielnię ś. p. Wiktor Ronikier. Synowie jego: Adam i Kazimierz hr. Ronikierowie działalność w cegielnictwie znacznie rozszerzyli. Wzniesiono kilka nowych budynków na pomieszczenie kotłowni, motorów parowych, maszyn specjalnych, tudzież innych najnowszych urządzeń fabrycznych. W środę poświęcono nowe oddziały fabryczne, które zatrudniają 130 rodzin.

Po ceremonji poświęcenia, ks. Dąbrowski oświadczył w imieniu właścicieli fabryki, że przeznaczają oni po 750 rb. rocznie na utrzymanie ochronki dla dzieci robotników, pracujących w zakładach ząbkowskich. Oby za tym przykładem zechcieli pójść inni właściciele licznych cegielni w okolicy warszawskiej. Dla rodzin pracujących w cegielni wzniesiono cztery murowane domy mieszkalne. Zarządcą zakładów rzeczonych jest Bolesław Mierzyński, który wszystkie pustkowia w Ząbkach obsiał wierzbą koszykarską. Wierzba się przyjęta i bujnie rozrasta.

Glina w Ząbkach — jak zapewniają — nie ma w sobie części marglowych; a wyroby zapewne są dobre, gdyż magistrat zakontraktował u właścicieli tych zakładów dostawę 4 i pół miljona sztuk cegieł prasowanych do budowy kanałów na Pradze.

Kurjer Codzienny
R.41, nr 138

 196 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.